Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
Dışişleri'nden Yunanistan'a tepki!
0:00 / 0:00
AA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın Yunan vatandaşının Türkiye’ye girişine izin verilmemesiyle ilgili açıklamasına yönelik soruya yazılı yanıt verdi.

AA'da yer alan habere göre Bilgiç, "Resmi bir görevi ve unvanı olmayan, umuma mahsus pasaport hamili bir Yunan vatandaşının ülkemize girişine izin verilmemesi hakkında Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamayı yadırgıyor ve reddediyoruz. Ülkeye giriş koşullarını belirleme yetkisinin, her devletin egemenlik hakkı olduğunu Yunanistan'a hatırlatırız" ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye giriş koşullarını taşımayan bu Yunan vatandaşı hakkında, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) kurallarına ve Türk kanunlarına uygun şekilde havalimanında işlem yapıldığını ve işlemlerin tamamlanmasının ardından ülkesine geri gönderildiğini kaydeden Bilgiç, bu süreçte söz konusu kişinin Konsolosluğu ile temas etmesinin sağlandığı bilgisini paylaştı.

PONTUS BAŞKANI GERİ GÖNDERİLMİŞTİ

Enis Yıldırım'ın haberine göre Patrik Bartholomeos’un Trabzon Sümela Manastırı’nda yapacağı ayine katılmak amacıyla Türkiye’ye gelen Yunanistan Pontusluları Federasyonu Başkanı Yorgos Vartihimadis’in girişine dün izin verilmedi. Vartihimadis, akşam 19.00'daki uçakla Atina'ya geri gönderildi.

24 SAAT GÜNÜN ÖZETİ
24 saat
24 saat günün önemli haberleri ve gelişmeleri

Bu haberin seslendirmesi Voiser tarafından yapılmıştır.