Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Yeni neslin en parlak yıldızlarından Gözde Türkpençe, motivasyon kaynağının seyirci tarafından takdir edilmek olduğunu söylüyor.

"FARKLI ROL EGZERSİZDİR"

Gözde Türkpençe şu sıralar vizyonda ilgiyle izlenen Buğra Gülsoy ve Özge Özpirinçci ile başrolleri paylaştığı ‘Acı Tatlı Ekşi’ filmiyle gündemde. Güzel oyuncu, oyunculuktaki motivasyonunu şu sözlerle anlatıyor: “Rol yaparken farklı karakterler arasında mekik dokumak zihin egzersizi yaptırıyor. Seyirci tarafından takdir edilmek en büyük motivasyon.”

"KOMEDİYE YATKINIM"

Oyuncunun farklı rolde sınırlarını keşfettiğine inanan Türkpençe, “Çevremdekiler, ‘Sen komedi oynamalısın’ diye baskı yapıyor. Ben de komedi türünde seyirci karşısına çıkmak isterim. Komediye daha yatkınım. Komedi daha çok analiz ve enerji gerektiriyor. Ben de bu analizi yapabiliyorum. Rol kısıtlaması olan bir oyuncu değilim” diyor.

"SEYİRCİLER FİLMİMİZE MENDİLLERİYLE GELSİNLER"

‘Acı Tatlı Ekşi’de Özge Özpirinçci ve Buğra Gülsoy’la başrolü paylaşan Gözde Türkpençe, “Pek çok insanın içinde aşk acısı var. Filmde bu duyguyu anlattık. Seyirciler filmimize mendilleriyle gelsinler, gözyaşlarını tutamayacaklar” diyor.

‘ULAN İstanbul’ ve ‘Cesur ve Güzel’ gibi dizilerde canlandırdığı karakterlerle adını geniş kitlelere duyuran Gözde Türkpençe, şu sıralar rol aldığı ‘Acı Tatlı Ekşi’ filmiyle gündemde. Film, birbirlerine âşık olan ancak bir türlü evlenemeyen Murat (Buğra Gülsoy) ile Duygu’nun (Özge Özpirinçci) hayatlarına Eliz’in girmesiyle, bu aşk üçgeninde yaşananları eğlenceli bir dille işliyor. Eliz karakterini canlandıran Gözde Türkpençe’yle film üzerinden başlayan sohbetimiz, Dans Akademik’te uzun yıllardır sürdürüğü bale öğretmenliğine kadar uzandı...

"OYNAMADIĞIM BİR KARAKTERDİ"

Size “Acı Tatlı Ekşi filminde ben de olmalıyım” dedirten ne oldu?

Film günümüze ışık tutarak eğlenceli bir aşk hikâyesi anlatıyor. Bu hikâyenin bir parçası olduğum takdirde bana pozitif geri dönüşü olacağını düşündüğüm için kabul ettim. Yönetmenimiz Andaç Haznedaroğlu, oyuncu kadrosunu oluş- tururken enerjimi ve performansımı merak edip audition’a çağırdı. Audition sonrası karşılıklı pozitif yönde enerji alışverişi oldu. Dışarıdan baktığımda çok beğendiğim Özge Özpirinçci ve Buğra Gülsoy’la aynı projede olmak da bana “Bu işte varım” dedirtti.

Filmin hikâyesinden biraz bahsedelim...

Özge Özpirinçci ile Buğra Gülsoy’un canlandırdıkları Duygu ve Murat, yıllar önceden sevgili. Birbirlerine “5 yıl sonra bekâr olursak evleneceğiz” diye söz verip ayrılıyorlar. 5 yıl geçiyor. Duygu, Murat’ı arayıp İstanbul’a geliyor ve Murat’ın benim canlandırdığım Eliz’le nişanlandığını öğreniyor.

Eliz, eski âşıkların ortasında kalıyor yani...

Evet. Hal böyle olunca Duygu, ciddi bir bocalama yaşıyor. Sonrasında üçlü arasında tatlı ve bir o kadar trajikomik olaylar silsilesi başlıyor. 

Eliz nasıl biri?

Eliz, dengesiz bir karakter. Filmi izledikten sonra bana hak vereceksiniz, Eliz dengesiz ve bir o kadar da sürpriz bir karakter. Bu dengesizliği deneyimlemek güzel oldu. Her oyuncu daha önce oynamadığı bir karakteri canlandırmak ister. Benzer tarzda karakterleri canlandırmak oyuncuyu sıkar. Bu açıdan Eliz, bugüne kadar oynamadığım bir karakterdi, bayıldım.

‘YILIN EN İYİ AŞK HİKÂYELERİNDEN BİRİ’

Film seyirciyi hangi noktadan yakalayacak sizce?

Bu hayatta pek çok insanın içinde bir aşk acısı, yarası var. Daha önce beklediği eski sevgilisine ya da hiç ulaşamadığı bir sevgiliye kavuşma hayali de vardır. Ülke olarak da dram ve kavuşamama gibi durumlara da aşinayız. Filmde bize ait duyguları anlattık. ‘Acı Tatlı Ekşi’, yılın en iyi aşk hikâyelerinden biri oldu. Seyirciler gözyaşlarını tutamayacak! Filmimize, ceplerine mendillerini alarak gelsinler. Filmin birinci bölümü daha eğlenceli ve hızlı, ikinci bölümüyse daha duygusal geçiyor.

Gözde Türkpençe, “Acı Tatlı Ekşi” filminin toplumun tüm katmanlarına hitap ettiğini belirtti ve ekledi: “Ekibimiz oldukça genç, sinerjisi de yüksek. Yeni neslin potansiyeli çok yüksek.”

"EN BÜYÜK HAYALLERİMDEN BİRİ AKM'DE SAHNEYE ÇIKMAK"

Oyunculuğun yanı sıra ‘Dans Akademik’te de çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz...

Öğrencilerimi Royal Academy of Dance’ın sınavına sokacağım, o yüzden bu yıl resital maalesef yok. Onun dışında maalesef bale, insanların çok bilgisi dahilinde olan bir sanat dalı değil. “Modern dans nasıl bir şey?” diye soranlar var. Ödenek olmaması büyük handikap! İnsanlar popüler olanı görmek, popü- ler olana ulaşmak istiyor. Bale, popülerlik değil ama insanlara ruhu sanatla doyurmayı vaat ediyor. En büyük hayallerimden biri AKM yeniden hizmete girdikten sonra orada sahneye çıkmak.

"İNSANLARIN NEFESİ BANA GÜÇ VERİYOR"

Oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz?

2005 yılında Mimar Sinan Konservatuvarı’nda Modern Dans Bölümü’nde okuyordum. Bu yıllarda müzikalde oynamaya baş- ladım. Kıymetli hocam Mehmet Ergün bir gün yanıma gelerek “Gözde neden dans ediyorsun? Oyunculuk okumalısın, güzel ışı- ğın var” dedi ve aklıma girdi. Müjdat Gezen Sanat Merkezi’nde 1 yıl oyunculuk eğitimi aldıktan sonra “Bu mesleği yapmalıyım” dedim. 

Sahnede neler hissediyorsunuz?

Televizyonda ve sinemadaki övgüyü veya yergiyi günler sonra alırken, sahnede insanların nefesini üzerinde hissetmek tarifsiz bir duygu. İnsanların nefesi, bana güç veriyor. Bale gerçekten fazlasıyla da büyü- leyici, sahnede devleştiğimi hissediyorum. Herkes modern sanata sahip çıkmalı.

"MOTİVASYONUM TAKDİR EDİLMEK"

Oyunculuktaki motivasyon kaynağınız nedir?

Rol yaparken, farklı karakterler arasında mekik dokumak bana zihin egzersizi yaptırıyor. Seyirciler tarafından takdir edilmek en büyük motivasyon kaynağım.

"AŞK GEÇİCİ BİR ŞEY DEĞİLDİR"

Filmde aşkın aradan uzun yıllar geçse bile geçici bir duygu olmadığını görüyoruz..

Aşk geçici bir şey değildir. Kavuşsan da geçmez, kavuşsamasan da! Ama şu dönemde insanlar pek çok şeyi kısalta kısalta yapmaya çalışıyor.

"HAYVANLARA KARŞI ZALİMLİK VAR"

Son dönemde hayvanlara karşı insanların takındığı olumsuz tavırlar gündemi meşgul ediyor. Bir hayvansever olarak bu durum size neler hissettiriyor?

2 kedisi olan biri olarak, onlar iyi ki var diyorum. Maalesef hayatlarında sevgi ve saygı eksikliği olan insanlardan hayvanlara karşı zalimlik söz konusu. Hayvanlar mal değil, can olarak görülmeli. Öte yandan kimse petshop’lardan hayvan almamalı. Sokakta pek çok hayvan sahiplenmeyi bekliyor.

"ROL KISITLAMASI OLAN BİR OYUNCU DEĞİLİM"

Bugüne kadar rol aldığınız dizilerin ve filmlerin ağırlıklı olarak dram ve romantik-komedi türünde olduğunu görüyoruz. Bu tür üzerinden ilerlemek sizin tercihiniz mi?

Bizim toplumumuzda oyuncular bir dizi veya bir filmde bir karakterle sevildikten sonra ömürlerinin sonuna kadar canlandırdığı o karakterle bütünleşebiliyor. Kötü bir karakteri oynadığında hem takdir görmüyor hem de küfür işitebiliyorsun! Ben daha çok enerjik ve güleryüzlü bir insanım. Çevremdekiler “Sen komedi oynamalısın” diye baskı yapıyor. Ben de komedi türünde seyirci karşısına çıkmak isterim. Komediye daha yatkınım. Komedide çok daha fazla analiz ve enerji gerekiyor. Ben de bu analizi yapabiliyorum. Rol kısıtlaması olan bir oyuncu değilim. Özellikle kötü, entrikacı kadını iyi canlandırırım. Bana bu karakter ters olduğu için ister istemez buna emek vereceğim ve kendimi geliştirmiş olacağım.