Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Pendik’te özel bir hastanede 15 Temmuz 2016’da Esra ve Abdullah İ.’nin ikiz bebekleri Z.R. ve B.Ş. dünyaya geldi.

İddiaya göre, 10. günün sonunda B.Ş.’nin sol gözü enfeksiyon kaptı. Hastanede gerekli teçhizat olmadığından bebek eğitim ve araştırma hastanesine sevk edildi.

Gazete Habertürk'ten Arzu Kaya'nın haberine göre; doktorlar aileye, enfeksiyonun beyne doğru gittiğini, sol gözü almak zorunda olduklarını ancak yoğun bakım ünitelerinin dolu olduğu bilgisini verdi. Görme yetisinin bittiği anlaşılan bebek, hastane hastane dolaştı. Doluluk gerekçe gösterildi. En sonunda bebek, 28 Temmuz 2016’da bir devlet hastanesinde ameliyat edildi ve sol gözü alındı.

AİLE HASTANEYİ SUÇLADI

Aile, doğumun yapıldığı özel hastane için suç duyurusunda bulundu. Savcılık, “taksirle yaralama” suçundan soruşturma başlatıp hastane yetkilisinin ifadesini aldı. Özel hastane yetkilisi, sorumluluğunun olmadığını söyleyerek suçlamaları reddetti.

Sağlık Bakanlığı da konuyla ilgili inceleme başlattı. Denizcilikle uğraşan baba Abdullah İ. ile anne Esra İ., olayın ardından, avukatları Ufuk Çerik aracılığı ile Anadolu Tüketici Mahkemesi’ne de başvurdu. İkiz bebeklerden B.Ş.’nin yeni doğan bakım ünitesinde enfeksiyon kapan gözünün alınmasıyla ilgili hastaneden toplam 6 milyon 650 bin lira tazminat talep etti.