Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika AK Parti'nin Kuşadası kongresinde gerginlik, Ali Kara, iki liste gerginliğinin yaşandığı kongrede 222 oyla yeniden başkan seçildi

    Zafer HACISALİHOĞLU / KUŞADASI

    Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde AK Parti İlçe Teşkilatı'nın tartışmalara yol açan olağan kongresi tamamlandı. Tek liste ile gidilmesi istenen ancak iki listeyle gidilen ve tartışmalar altında sandık başına giden delegelerden 222'sinin oyunu alan mevcut başkan Ali Kara, yeniden başkan seçildi. Rakibi avukat Zafer Üstün'e ise 79 oy çıktı.

    AK Parti Kuşadası İlçe Teşkilatı 5. Olağan Kongresi, Kuşadası Ticaret Odası Toplantı Salonu'nda yapıldı. Üç kişinin aday olduğu genel kurul öncesi genel merkez tarafından yapılan temayül yoklamalarıyla kongreye tek liste ile ve Ali Kara başkanlığında gidilmesi kararı alındı. Diğer iki aday adaylıktan çekildi. Ancak Kongrede, parti genel merkezinin desteklediği mevcut başkan Ali Kara'nın karşısına, bu kez eski Belediye Meclis Üyesi avukat Zafer Üstün rakip olarak çıktı.

    Zafer Üstün'ün aday olarak divan heyetine başvurması ve listesini vermesi üzerine ortalık karıştı. AK Parti Aydın Milletvekilleri Mehmet Erdem, Ali Gültekin Kılınç ve Semiha Öyüş ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın da izlediği kongrede zaman zaman tartışmalar ve tartışmaların büyümesiyle de gerginlikler yaşandı. AK Parti Aydın İl Başkanı Sadık Atay ve AB Bakanı Volkan Bozkır'ın kürsüden kara için oy istemesi gerginliği daha da artırdı.

    Kuşadası AK Parti kurucu üyesi Zafer Üstün ve arkadaşları, Bakan, il başkanı ve milletvekillerinin ısrarlarına rağmen kongreden çekilmedi. Bakan Bozkır'ın konuşmasının ardından seçimlere gidildi. Seçimlerde, Sandıktan mevcut ilçe başkanı Ali Kara'ya 222, rakibi avukat Zafer Üstün'e ise 79 oy çıktı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ