Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika HDP'li Altan Tan'dan Hakan Fidan iddiası Altan Tan:Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın başına MİT Müsteşarı Hakan Fidan getirilecek

    HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yeni kurulacağı iddia edilen Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın başına MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın getirileceğinin söylendiğini iddia etti.

    Parlamentoda düzenlediği basın toplantısında İçişleri Bakanlığı'na 2015 yılı için ayrılan bütçeyi eleştiren Altan Tan, Türkiye'de güvenlik için bütçeden bu kadar pay ayrılmaması gerektiğini ifade etti. Kamu Güvenliği Bakanlığı adı altında yeni bir bakanlık kurulacağı iddialarını eleştiren ve hükümetin bu konuda bir açıklama yapmadığını ifade eden Tan, böyle bir bakanlık kurmanın diktatörlük olduğunu savundu. Kurulması planlanan yeni bakanlığa MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın getirilmek istendiğinin söylendiğini iddia eden Tan, "TSK'yı, Emniyet Genel Müdürlüğü'nü, Jandarma Genel Komutanlığı'nı ve MİT'i bağlayacakları tek bir bakanlığın hazırlığının yapıldığı söyleniyor. Bu başlı başına bir diktatörlük girişimidir. Siz bütün bunları tek bir kişiye bağlamakla ne yapmak istiyorsunuz. Böyle bir bakanlığın başına MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın getirilmek istendiği söyleniyor. Yeni bir güvenlik paketinin Meclis gündemine geleceği söyleniyor. Bütün bunların hepsini tek bir şahsa, tek bir şahsı da Cumhurbaşkanına bağlayarak nereye gideceksiniz. Bütün bunları yaparsanız İçişleri Bakanlığı ne yapacak, Milli Savunma Bakanlığı'na ne ihtiyaç var. Bu tip söylentilerin duyulması bile vukuundan beterdir" diye konuştu.

    "ŞİDDETİN VE SİLAHIN ÇÖZÜME BİR KATKISI YOKTUR"

    Çözüm sürecine yönelik bir soruya cevap veren Altan Tan, "Bu saatten sonra Kürtlerin hak arama mücadelesinin demokratik, fikri ve siyasi olması lazım. Türkiye'nin içinde bu saatten sonra şiddetin, silahın çözüme bir katkısı yoktur" dedi.

    İHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ