Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTÜRK

Sabah 09.00’dan itibaren saat 12.00’ye kadar ortaokul 8. sınıfta okuyan 1 milyon 287 bin 847 öğrenci iyi bir liseye yerleşebilmek için yarışacak.

ÇOKTAN SEÇMELİ 20 SORU

40 dakikalık sınavlar sırasıyla saat 10.10’da Matematik, ardından 11.20’de ise Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ile son bulacak. Sınav aralarında 30’ar dakikalık molalar olacak. Öğrenciler her dersin sınavında çoktan seçmeli 20 soru yanıtlayacak. Her sorunun tek bir cevabı olacak. 4 tür kitapçık kullanılacak.

YARIN 3 TANE DAHA VAR

Yarın ise öğrenciler TEOG sınavlarının birinci dönem yapılacak son 3 sınavına girecek. Sınav yine saat 09.00’da Fen ve Teknoloji dersi ile başlayacak. Saat 10.10’da TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 11.20’de ise İngilizce, Fransızca, Almanca ve İtalyanca dillerinden geçekleştirilecek Yabancı Dil dersi sınavlarıyla son bulacak. Sınavlara katılamayanlar 13-14 Aralık tarihlerinde mazeret sınavlarına girecek. Sonuçlar ocakta açıklanacak. İkinci dönem sınavları nisan ayında yapılacak.

ÖĞRENCİLERİN liselere geçişlerinde kullanılacak yerleştirme puanlarının oluşmasında yüzde 70 oranında etki yapacak olan TEOG sınavlarındaki derslerin sorularının değeri de farklı olacak. Çünkü bu sınavların sonuçları aynı zamanda okuldaki yazılılardan biri olarak okul notları yerine de kullanılacak.

OKUL NOTUNDA 5 PUAN

Okul notu yerine kullanılacak sınavlarda her sorunun değeri 5 puan olacak. Ama yerleştirme puanının oluşmasında ise bu değerler farklılaşacak. Yerleştirme puanı için soruların değerleri değişecek ve bu değerlendirmede önemli olan testlerin ağırlık katsayıları olacak. Final Dergisi Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar’ın yaptığı hesaplamaya göre ağırlıklandırılmış puan hesaplamasında katsayısı 4 olan Türkçe, Matematik ile Fen ve Teknoloji derslerinin sınav sorularının değeri 7.7778, katsayıları 2 olan Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin sorularının değeri ise 3.8889. Bir öğrenci 700 tam puan üzerinden hesaplanan sınavların tümündeki soruları doğru yanıtlar ve 700 tam puan alırsa, 6. sınıf yıl sonu başarı puanı 100, 7. sınıf puanı 95 ve 8. sınıf puanı da 90 olursa bu öğrencinin Yerleştirme Puanı (YEP) 492.500 olacak.