Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem 3. Sayfa KOAH hastası Mikail Sapan'ın yaşamı komşusuna bağlı

    Sürekli bağlı olarak yaşamak zorunda olduğu solunum cihazını komşundan aldıkları elektrikle çalıştırdıklarını belirten Sapan, "Elektrik hattı zaman zaman her iki evi kaldırmıyor. Böyle durumlarda komşum bize verdiği elektriği kesmek zorunda kalıyor" diyerek, yetkililerden yardım istedi.

    Evli ve 6 çocuk babası Mikail Sapan, 7 yıl önce solunum sıkıntısı nedeniyle gittiği hastanede KOAH olduğunu öğrendi. Doktorlar, Sapan'a sürekli makineye bağlı halde oksijen verilerek yaşamına devam edebileceğini söyledi. 7 yıldan bu yana yatağa bağımlı yaşayan Sapan'a eşi Zerrin Şan Sapan bakıyor. Eşi çalışamadığı için devletten aldıkları evde bakım parası ile geçinen çiftin en büyük sıkıntısı Şehzadeler İlçesi, Kazım Karabekir Mahallesi'ndeki evlerine, imar izni olmaması nedeniyle elektrik bağlanmaması oldu. Sürekli solunum cihazına bağlı yaşamını sürdürmek zorunda kalan Sapan, bu sıkıntısını ilk zamanlar hastaneye giderek çözdüğünü belirtip, "Ancak, bununla baş etmek mümkün değil. Hastaneye gidebilecek otomobilim yok. Ambulans çağırıyorum, her zaman olmuyor. Devamlı taksi tutup ya da tanıdıklardan rica ederek gitmek de bir yere kadar. Buna ne can ne de insanın maddi durumu dayanır" dedi.

    Yaklaşık 3 yıldan bu yana komşusundan aldıkları elektrik ile solunum cihazını çalıştırıp, yaşamını sürdürdüğünü de anlatan Sapan, "Bazen elektrik, iki evi kaldırmıyor. O zaman mecburen komşum bize verdiği elektriği kesmek zorunda kalıyor. Elektrik olmazsa, makine çalışmaz, benim de solunum cihazı olmadan yaşamam mümkün değil" diye konuştu.

    Evine elektrik bağlanması halinde üç ayda bir ödenmesi gereken engelli maaşını almak için bile başvurmayacağını belirten Sapan, "Yetkililerden tek isteğim evime elektrik bağlanması" dedi.

    DHA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ