Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem İstanbul İstanbulluların en çok şikâyette bulunduğu minibüs hatları Kadıköy-Pendik ile Şirinevler-Başakşehir

    Aslı ÖZTÜRK / HT GAZETE

    Şoförlerin minibüsü ağzına kadar yolcuyla doldurup kapıları kapatmamasına, yolcuların merdivende seyahat etmesine ve hatta minibüs şoförlerinin trafikten kaçmak için ters yöne girmesine bile alışkınız. Tabii alışkınız derken; bu durumdan çok memnunuz demek istemiyorum. Bazılarını tenzih ederim fakat çoğu minibüs şoförü o kadar kaba ve kavgaya meyilli ki hata yaptıklarında onları uyarmaya korkuyoruz. Bu yüzden yolculuğumuzu Allah’a emanet bir şekilde tamamlıyoruz. Ancak gerek sosyal medyada gerekse gazetelerde minibüslerle ilgili yazılıp çizilen olumsuz yorumlara rastlıyorum. Özellikle de Kadıköy-Pendik ve Şirinevler-Başakşehir hatlarındaki minibüslerle ilgili şikâyetler bitmek bilmiyor.

    ŞOFÖRLERİN CANI NASIL İSTERSE

    Bir minibüs şoförü hem trafiğin hem toplumun huzurunu ne derecede kaçırabilir diye deneyimlemek için bütün günümü minibüs hatlarında geçirdim. Kadıköy’den bindiğim Kadıköy-Kartal minibüsü ile trafiksiz yolda tam 55 dakikada Pendik’e geldim. Normalde maksimum 20 dakika sürmesi gereken bu rota şoförün yolcu sayısından tatmin olmaması sebebiyle 30 km hızla gitmesinden dolayı iki katından daha fazla bir süreye yükseldi. Tabii son durağın minibüsün üzerinde yazanın aksine Kartal değil de Pendik olması da oldukça enteresandı. Sonradan öğrendim ki eğer bu hattaki minibüslerden biri Pendik’e gidiyorsa diğeri gitmiyormuş.

    Pendik’ten sonra rotamı Şirinevler’e çevirdim ve Başakşehir’e giden bir minibüse bindim. Anadolu yakasında yaşadığım ‘minibüs kullanmayı yavaşlatma eylemi’nden sonra karşılaştığım manzara ürkütücüydü. Şoför minibüsü o kadar hızlı kullanıyordu ki içeride olmasam yolculardan birini hastaneye yetiştirmeye çalıştığını bile sanabilirdim. Yapılmayacak yerlerde sollama yaptık, indirilmeyecek yerde yolcu indirdik. Bazen şoför sokakta bekleyen yolcuyu fark etmediği için akan trafikte geri geri gitmek zorunda kaldık.

    NELER YAŞADIK?

    * Kadıköy-Kartal hattında 80 km hızla gidebileceğimiz bir yolda 30 km hızla gittik. Arkamızda diğer araçlar kuyruk oldu ve sebepsiz yere trafik tıkandı.

    * Kadıköy-Kartal hattında her 50 metrede bir yolcu almak için durduğumuz için yolculuğun süresi iki katına çıktı.

    * Kadıköy-Kartal hattında şoför yolcu indirmek için ‘müsait bir yer’ arama çabasına hiç girmediği için akıcı trafikte, orta şeritte bir yolcuyu indirdik.

    * Şirinevler-Başakşehir hattında şoför bütün trafik kurallarını ihlal edip yolda zigzaklar çizerek ilerledi.

    * Şirinevler-Başakşehir hattında şoför trafiğin tıkalı olduğu bir lokasyonda tretuvarı aşıp ters yönde ilerledi ve sonra tekrar şeridimize döndü.

    * Şirinevler-Başakşehir hattındaki şoför minibüse binmek için el kaldıran yolcuyu sonradan fark ettiği için akıcı trafikte geri vitese takıp yolcuya yanaştı.

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ