Habertürk
  Takipde Kalın!
   Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
    Haberler Gündem Politika Atilla Sertel Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu

    Sertel'in avukatı Murat Ergün tarafından Anayasa Mahkemesine teslim edilen bireysel başvuruda, YSK tarafından Sertel'in adaylığının iptal edilmesinin, Anayasa'da tanımlanan "seçilme hakkını" ihlal ettiği savunuldu.

    Başvuruda, basında çıkan haberlere göre, ''Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyeliğinden ayrılmamış olması'' nedeniyle Sertel'in adaylığının düşürüldüğü bilgisine yer verildi.Kanun gereği görevinden çekilmesi ya da ayrılması gerekenlerin YSK'nın 6 Ocak tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan kararında, "kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ve üst kuruluşlarının ve katıldıkları veya ortaklıklarının yönetim ve denetim kurullarında görev alanlar" olarak sayıldığı belirtilen başvuruda, genel kurul üyelikleri için bir yükümlülük getirilmediği ileri sürüldü.

    BİK Basın İlan Kurumunun (BİK), 21 Nisan tarihli başvurucu Sertel'e ilişkin kurumdaki konumuna ilişkin yöneltilen sorular üzerine yaptığı yazılı değerlendirmeye de yer verilen başvuruda, Sertel ile kurum arasında bir iş akdinin söz konusu olmadığı anlatıldı.

    İvedilikle görüşülmesi ve tedbir kararı istendi YSK'nın aldığı kararların kesin olduğu hatırlatılan başvuruda, iç hukuk yollarının tükenmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yoluna gidildiği bildirildi.Başvuruda, 7 Haziran'da yapılacak milletvekili genel seçimi için aday listelerinin 24 Nisan'da kesinleşeceği anımsatılarak, Sertel'in kesin milletvekili aday listesinde yer alamamasının, anayasal hakkının telafisi imkansız şekilde yok olması sonucu doğuracağı ifade edildi.

    Kararın ivedilikle görüşülmesi talep edilen başvuruda, Sertel'in geçici milletvekili listesinde yer aldığı şekliyle CHP İzmir 2. Bölge 6. sıra adayı olarak yer alması konusunda "geçici tedbir kararı" verilmesi de talep edildi.

    YSK, itiraz sonucu, milletvekili geçici aday listesinde İzmir 2. Bölge'den CHP 6. sıra adayı olan Atila Sertel'in adaylığını, "Basın İlan Kurumu Genel Kurul Üyeliği görevinden süresi içinde istifa etmediği" gerekçesiyle iptal etmişti.

    AA

    GÜNÜN ÖNEMLİ MANŞETLERİ