Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması

CHP'nin Tanıtım ve Halkla İlişkiler'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili Adayı Mehmet Bekaroğlu, 7 Haziran seçimleri öncesi seçim gezilerini sürdürüyor. Bekaroğlu'nun son adresi ise İstanbul Büyükçekmece'ydi. Rizeliler Derneği'nin davetine katılan Bekaroğlu, burada bir seçmenden gelen, “AKP ile koalisyon kurar mısınız?” sorusuna, “Demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir anayasa yapma konusunda iki parti bir araya gelebilir ve hükümet kurabilir” sözleriyle yanıt verdi.

'ENDİŞEM ÜLKENİN KUTUPLAŞMAYA GİTMESİ'

CHP içinde hiç koalisyon konuşmadıklarını; bu fikrin kendisine ait olduğunu belirten Bekaroğlu, Al Jazeera Türk'te yer alan haberde şunları söyledi:

- CHP’ye geçiş sürecim iki yıl aldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile defalarca görüştük sosyal demokrasinin Türkiye’de yeniden tanımlanması konusunda mutabık kaldık ve ardından CHP’ye geçtim. CHP’ye geçişimdeki en büyük etken endişe oldu. Endişem bu ülkenin kutuplaşmaya gitmesidir. Bu kutuplaşmanın bir çatışmaya evrilmesi en büyük korkumdur. Recep Tayyip Erdoğan sürekli ayrımları kaşıyarak siyaset yapıyor. Kimlikler, inançlar, farklılıklar üzerinden siyaset yapıyor. Toplumun önemli bir kesimini karamsarlığa itti. Kayırmacı bir dil kullandı. Türkiye bunu taşıyamaz. CHP kimlik politikası yapmayacağı için buradayım.  

'KOALİSYON İSTİKRARSIZLIK GETİRMEZ'

- (Seçimde Ak Parti'yle koalisyon yapma ihtimaliniz var mı?) Türkiye’de koalisyon hükümeti döneminin başladığını görüyorum. Koalisyonlar istikrarsızlık getirmez, halkın aleyhine değildir. Benim kişisel görüşümü sorarsanız bir şartla olur. Türkiye’yi 100 sene taşıyacak 12 Eylül anayasası yerine gerçekten demokratik, özgürlükçü, çoğulcu bir anayasa yapmak için iki parti bir araya gelebilir ve hükümet kurabilir. Bunun adı büyük koalisyon olur. Bu Almanya’da da Türkiye’de de zamanında olmuştur. Koalisyon Türkiye gibi bir ülkede bir partinin bir insanın, insanlara dayatmasındansa koalisyonlarda müzakere ederek sonuçların bulunması daha hayırlıdır diye düşünüyorum.