Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin
  • Habertürk Android Uygulaması
  • Habertürk iPhone Uygulaması
  • Habertürk Huawei Uygulaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Milletimiz, tarihi boyunca, çok geniş coğrafyalarda hâkimiyet tesis eden devletler kurmuştur. Buna rağmen, Allah'a şükür bizim geçmişimizde sömürgecilik, ırkçılık, soykırım gibi insanlık suçları hiçbir zaman olmamıştır. Tam tersine, geride medeniyetimizin nişanesi olan eserler bırakmışızdır. Bugün de, zor zamanlarında kardeşlerimizin yanında yer alarak, tarihe insanlık adına iftihar vesilesi olacak, örnek gösterilecek bir iz bırakacağımıza inanıyorum. Ramazan Bayramı, inşallah, millet olarak bu anlayış etrafında yekvücut olmamızı sağlayacaktır" dedi.

Ramazan Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajına, "Sevgili vatandaşlarım; rahmet, merhamet ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerif'in sonuna gelerek; hamdolsun, millet olarak sevgiyle ve muhabbetle kucaklaşacağımız bir bayrama daha kavuştuk. Ramazan Bayramınızı kutluyor; bu mübarek günlerin, tüm İslam âlemiyle birlikte bizlerin de birliğine, beraberliğine ve kardeşliğine vesile olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum" diyerek konuşmasına başladı.

"DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA KARDEŞLERİMİZLE DAYANIŞMA İÇİNDE OLMAYA ÇALIŞTIK"

Dünyanın pek çok yerinde Müslümanların bu bayrama da boynu bükük, yüreği yaralı, gözleri yaşlı şekilde girdiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak, Suriye, Filistin, Yemen, Mısır, Libya ve Somali başta olmak üzere, tüm İslam coğrafyasında kardeşlerin içinde bulunduğu durumun, kendilerini de derinden etkilediğini, sevinci gölgelediğini dile getirdi."İnşallah, bu mübarek günler, kardeşlerimizin kurtuluşuna; tüm insanlığın huzur ve güven içinde geleceğe umutla bakabilmesine vesile olur" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz, ülke ve millet olarak, ilgili kamu kurumlarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, her zaman olduğu gibi, Ramazan ayı boyunca da dünyanın dört bir yanında kardeşlerimizle dayanışma içinde olmaya çalıştık. Ulaşabildiğimiz tüm mağdur ve mazlumlara, hiçbir ayrım yapmaksızın, yardım eli uzatmanın çabası içinde olduk. Bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Bu hizmetlerin ifasında görev alan herkese şükranlarımı sunuyorum" dedi.

"BU DURUŞUN ELBETTE BİZE BİR MALİYETİ VAR"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı'nın, dünyada ve bölge de çok önemli gelişmelerin yaşandığı bir dönemde idrak edildiğine dikkat çekti.Küresel ekonomik krizin etkilerinin, yeni boyutlar kazanarak ve genişleyerek devam ettiğine vuru yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Demokrasi, insan hakları, inançlara saygı gibi değerler, dünyanın pek çok yerinde adeta ayaklar altına alınıyor. Bu değerlere sahip çıkması gereken uluslararası kurumlar ve ülkeler, sergiledikleri çifte standartlı tutumla, kendi varlıklarını sorgulanır hale getirdiler. Filistin'de yıllardır süren zulme ve haksızlıklara, Irak'ta yüzbinlerce insanın, Suriye'de son 4 yılda 300 binin üzerinde masumun ölümüne seyirci kalan Batı, kendi çıkarlarını korumak uğruna tüm dünyaya telkin ettiği ilkelere sırtını dönüyor. İşte böyle bir ortamda Türkiye, tarihinden, kültüründen, vicdanından aldığı güç ve sorumlulukla, hakkı, hakikati ve insani değerleri savunma konusunda tutarlı bir çizgi izlemenin çabası içinde. Bu duruşun elbette bize bir maliyeti var. Ama tarihe ve ecdada karşı sorumluluğumuz, millet olarak bu fedakârlığı göze almamızı zorunlu kılıyor" diye konuştu.

"ALLAH'A ŞÜKÜR BİZİM GEÇMİŞİMİZDE SÖMÜRGECİLİK HİÇBİR ZAMAN OLMAMIŞTIR"

Milletin, tarih boyunca, çok geniş coğrafyalarda hakimiyet tesis eden devletler kurduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajına şöyle devam etti:"Buna rağmen, Allah'a şükür bizim geçmişimizde sömürgecilik, ırkçılık, soykırım gibi insanlık suçları hiçbir zaman olmamıştır. Tam tersine, geride medeniyetimizin nişanesi olan eserler bırakmışızdır. Bugün de, zor zamanlarında kardeşlerimizin yanında yer alarak, tarihe insanlık adına iftihar vesilesi olacak, örnek gösterilecek bir iz bırakacağımıza inanıyorum. Ramazan Bayramı, inşallah, millet olarak bu anlayış etrafında yekvücut olmamızı sağlayacaktır.Bu vesileyle, bayramda sıla-i rahim ve tatil için yola çıkacak tüm vatandaşlarıma, bir konuyu da hassaten hatırlatmak istiyorum: Bayram sevincini felakete dönüştürmemek için, trafik kurallarına azami düzeyde riayet etmeye lütfen özen gösterelim! Sözlerime rahmetli Abdurrahim Karakoç'un bir dörtlüğüyle son vermek istiyorum: 'Âlem-i İslâm'a rahmet su gibi. Aksın, bayram olsun bayramlarınız. Evleriniz cennet kokusu gibi. Koksun, bayram olsun bayramlarınız.' Bu çerçevede özellikle çocuklarımızın aileleriyle birlikte, bayramı bayram gibi geçirmelerini diliyorum. Bir kez daha ülkemizde ve yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın; tüm İslam âleminin Ramazan Bayramını kutluyor; bayram bereketinin kalplerimizi coşturmasını, umutlarımızı yeşertmesini Allah'tan temenni ediyorum. Kalın sağlıcakla."

İHA