Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

VOLKAN YANARDAĞ-GAZETE HABERTÜRK

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı bakanlarla birlikte yarın Amerika’nın New York kentine gidecek. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılacak olan Davutoğlu, ‘Kalkınma ve İklim Değişikliği’, ‘Barış ve Güvenlik’ ve ‘İnsan Hakları, Hukukun Üstünlüğü, Kurumların İnşası” konularında görüşlerini paylaşacak.

SERGİ AÇACAK: 25 Eylül Cuma günü “Gelibolu Bir Milletin Diriliş Destanı” adlı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirecek olan Davutoğlu, cuma namazını New York’ta kılacak.

MERKEL İLE BULUŞMA: 26 Eylül Cumartesi günü BM’de Kalkınma Zirvesi’nin 6 oturumuna eşbaşkanlık yapacak olan Davutoğlu, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile bir araya gelecek.

ÖNCE RUHANİ SONRA ABDULLAH: Davutoğlu, 27 Eylül Pazar günü İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Ürdün Kralı Abdullah ile ikili olarak görüşecek ve aynı günün akşamında ABD’deki Türk vatandaşlarının temsilcileriyle bir programda bayramlaşacak.

BARIŞI KORUMA OPERASYONLARI: 28 Eylül Pazartesi günü BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un resepsiyonuna katılacak olan Davutoğlu, basın toplantısı düzenleyecek. Davutoğlu, ABD Başkanı Obama’nın ev sahipliğinde, barışı koruma operasyonlarına katkıda bulunan ülkelerin katılıp yeni taahhütler vereceği “BM Barışı Koruma Operasyonları Zirvesi”ne ve ardından Obama’nın vereceği resepsiyona katılacak.

LİDERLERE SESLENECEK: 29 Eylül Salı günü “Terörizmle Mücadele Zirvesi” ne katılacak olan Davutoğlu, liderler oturumunda konuşacak.

ABBAS’IN ARDINDAN KÜRSÜDE: Davutoğlu, 30 Eylül Çarşamba günü BM Genel Kurulu’na 13’üncü sırada, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın ardından hitap edecek. Suriye’de yaşananlara, Türkiye’deki Suriyeli sığınmacıların durumuna, teröre ve İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik planlı saldırılarına dikkat çekecek. Filistin bayrağının BM binasında göndere çekilmesi için düzenlenecek törene Filistin Devlet Başkanı Abbas ile katılacak.

MEKTUP ELLERİNE GEÇECEK: Geçen hafta Çankaya Köşkü’nde Avrupa’ya yürümek isteyen mültecileri kabul eden Davutoğlu, dünya liderlerine sorunun çözümü için mektup yazacağını açıklamıştı. Davutoğlu’nun mektubunun BM Genel Kurulu öncesinde devlet ve hükümet başkanlarına gönderileceği öğrenildi.