Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, bazı il seçim kurullarının seçim sandıklarının taşınması yönünde aldığı kararla ilgili, "Bu yapılan şey açık bir şekilde postmodern açık oy, gizli sayım darbesidir. Bu kadar nettir. Buna karşı bütün Türkiye toplumunun, Türkiye halklarının gerekli cevabı vereceğini düşünüyoruz" dedi.

Baluken, siyasi partilerin bayramlaşma heyetlerini kabulünün ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya dönüşü uçakta HDP'ye ilişkin açıklamalarıyla ilgili bir soru üzerine Baluken, şu değerlendirmelerde bulundu:

"7 Haziran'dan sonra ne olduğunu bütün dünya biliyor. Yani, bugün yaşanan darbe ve savaşların konseptinin Erdoğan başkan olmadığı, AK Parti tek başına iktidar olamadığı için devreye konduğunu herkes biliyor. 8 Haziran sabahı itibariyle hükümet yetkilileri de bunu ifade etmiştir. Yalçın Akdoğan, 'bundan sonra çözüm sürecinin ancak filmini çekerler' demişti. Bugün, Tayyip Erdoğan'ın hem senaryosunu yazdığı hem de yönetmenliğini yaptığı bir felaket senaryosuyla bir savaş filmiyle karşı karşıyayız. Oyuncuları AKP'li yetkililer olabilir ama bu senaryo ve filmin bütün planlaması Erdoğan tarafından devreye kondu. Kendisi seçim öncesinde de tek başına iktidar olamayınca, 400 vekil alamayınca bu işin kaosa yol açacağını defalarca ifade etmişti. Seçim sonrasında da dediğim gibi hem hükümet yetkilileri hem de Erdoğan'ın yaptığı açıklamalar savaşların neden başladığı, ülkenin neden kaosa sürüklendiğini çok açık bir şekilde ortaya koyuyor. O yüzden çok fazla dikkate almaya gerek yok diye düşünüyoruz."

Baluken, "HDP'nin baraj altında kalma gibi bir ihtimal var mı? sorusuna, "7 Haziran'da tek başına iktidar olamadı ama 1 Kasım'dan sonra AKP iktidarı dönemi kapanacak. Şu anda o gündemi değiştirmek istiyor" karşılığını verdi.

Bazı il seçim kurullarının seçim sandıklarının taşınması yönünde aldığı kararı nasıl değerlendirdiklerinin sorulması üzerine ise Baluken, şunları kaydetti:

"Tabii bu konuyla ilgili YSK'yı baskı altın alma girişimi var. Daha önce biliyorsunuz 1 Kasım seçimlerini tarihini de önce Erdoğan belirledi, sonra YSK onayladı. Şu anda da benzer bir durumu Erdoğan yaratmaya çalışıyor. Taşımalı oy sistemi adı altında halkın iradesini gasbetmeye çalışıyor. Halkın sandık başına gitmesini engellemeye çalışıyor. Demokratik seçim ortamını tamamen ortadan kaldırmak istiyor. Aslında bu kadar açıktan yürüttüğü bir faaliyet için YSK'yı saraya taşıyabilir. Tek tek sandık ve iller bazında uğraşmasındansa YSK'yı saraya taşır. Zaten her konuda başkanlık iddiası var. Böylece bu ortaya koyduğu postmodern darbe sürecini de tamamlamış olur. Bu yapılan şey açık bir şekilde postmodern açık oy gizli sayım darbesidir. Bu kadar nettir. Buna karşı bütün Türkiye toplumunun, Türkiye halklarının gerekli cevabı vereceğini düşünüyoruz. Tabii hem uluslararası gözlemcileri, ülkedeki sivil toplum dinamiklerini ve diğer siyasi partileri de bu konuyla ilgili, bu darbe sürecine karşı demokratik temelde kendi tutumlarını almaya davet ediyoruz."

Şırnak'ta HDP Milletvekili Aycan İrmez'in ifadesine başvurulmasına ilişkin Baluken, herhangi bir milletvekillerinin "gözaltına alınamayacağını" savundu. Baluken, "Orada kendini bilmeyen bir kaç hadsiz kimlik tesbitiyle ilgili girişimde bulunmaya çalışmışlar. O işlemi yapanlar, hukuk önünde gerekli hesabı verecekler" diye konuştu.

AA