Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kadir MERKİT/TUNCELİ

Tunceli'nin Çiçekli Köyü kırsalında güvenlik güçleri ile PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmada 1 binbaşı yaralandı. Ağır yaralı olarak helikopterle Elazığ'a götürülen binbaşı, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit oldu. 

Dün öğle saatlerinde Tunceli merkeze bağlı Çiçekli Köyü kırsalında başlayan çatışma gece geç saatlere kadar sürerken, bölgeye helikopterle Jandarma özel harekat timleri indirildi. Operasyonda kobra helikopter de havadan destek verdi. Teröristlerin olduğu bölgeler ateş altına alındı.

Tunceli'nin kırsal kesiminde terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonda çıkan çatışmada yaralanan, ancak kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak şehit olan Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel'in Ankara'da kalan eşine acı haber ulaştı.

EVİNE ACI HABER ULAŞTI (AA)

Şehit Binbaşı Güzel'in kayınpederinin Ankara Keçiören'deki evinde kalan eşi Burcu Güzel'e, eşinin şehadet haberini yetkililer verdi.

Güzel'in kayınpederi Nedim Yalçınız'ın Kavacık Fethibey Sokak'taki evine, eşi Merih Mendi ile gelen Jandarma Genel Komutanı Orgenaral Galip Mendi, Burcu Güzel ve ailesine taziyelerini iletti.

Şehit Binbaşı Yavuz Sonat Güzel'in 12 yaşında "Sude" isminde bir kızı olduğu, şark görevi nedeniyle yanında götürmediği ve Ankara'da görev yapan eşinin babaevinde kaldığı öğrenildi.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki ikametine de yakın olan Burcu Güzel'in babaevinin önüne, Keçiören Belediyesi ekipleri taziye çadırı kurdu.

Kavacık'ta ve komutası altındaki askerlerce de çok sevildiği öğrenilen şehit Binbaşı Güzel'in, kendisine "komutanım" diye değil "ağabey" diye hitap edilmesini isteyen iyi bir insan olduğu belirtildi.

Tunceli'de terör örgütü mensuplarıyla çıkan çatışmada yaralanan Binbaşı Yavuz Sonat Güzel, Elazığ'da kaldırıldığı hastanede yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştu.

Güzel'in, Kocaeli'nin Kandıra ilçesinde yaşayan anne ve babasının da Ankara'da düzenlenecek tören için yola çıktıkları öğrenildi.

GENELKURMAY'DAN AÇIKLAMA (DHA)

Genelkurmay Başkanlığı Tunceli’nin Çiçekli Köyü kırsal kesiminde PKK'lı teröristler arasında çıkan çatışmayla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada açılan ilk ateşte yaralanan Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat Güzel'in kaldırıldığı hastanede şehit olduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi; " 26 Eylül 2015 saat 15:50’de, Tunceli ili Demirkapı Köyü mevkiinde Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerin bulunduğu duyumu üzerine, bölgeye Jandarma Özel Harekât Timlerince gerçekleştirilen operasyonda, teröristlerin açtığı ilk ateş esnasında Kahraman Silah Arkadaşımız Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat GÜZEL ağır şekilde yaralanmıştır. Yaralı silah arkadaşımız Jandarma Binbaşı Yavuz Sonat GÜZEL derhal helikopter ile hastaneye tahliye edilmiş; ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur.Bölgede Bölücü Terör Örgütü mensubu teröristlerin etkisiz hale getirilmesine yönelik operasyonlara devam edilmektedir.Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden Kahraman Şehidimize Allah’tan rahmet; değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur"  

‘Komutan değil ağabey’

Komutası altındaki askerler tarafından çok sevildiği öğrenilen şehit Binbaşı Güzel’in, kendisine “Komutanım” diye değil “Ağabey” diye hitap edilmesini istediği belirtildi.

70 yıllık husumeti bitirmişti

Şehit binbaşı, 2010’da yüzbaşı olarak görev yaptığı Kars’ın Kağızman İlçesi’nde, arazi nedeniyle kavgalı olan Çengili ve Akören köylülerini barıştırmıştı. Güzel’in yer aldığı heyet, iki köyü ikna ederek 70 yıllık geçmişi olan husumeti bitirmişti