Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Muş Valiliği, Varto'da terör örgütünce sözde "şehitlik" olarak adlandırılan bölgede, cami, cemevi ve mezarlıkların devlet tarafından yıkıldığı yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, son günlerde gerek sosyal medyada gerekse HDP Muş milletvekilleri ve milletvekili adaylarının basında yer alan "Varto'da cami, cemevi ve mezarlıkların devlet tarafından yıkıldığı ve tahrip edildiği" yönündeki beyanlarıyla algı oluşturulmak istendiği belirtildi. 

İlçenin Kolan bölgesinde yer alan PKK'nın sözde "şehitlik" olarak adlandırdığı bölgede, 17-18 Eylül'de jandarma ve polisin özel harekat timlerince hava destekli düzenlenen operasyonun 19 Eylül'de kamuoyuyla paylaşıldığı ifade edilen açıklamada, şöyle denildi:

"Varto-Kolan köyü civarında sözde 'şehitlik' adı verilen bölücü terör örgütü mezarlığı alanındaki 2 binada yapılan incelemede çeşitli suç ve suç unsurlarına rastlanmıştır. Bölücü terör örgütü lideri ve sözde şehitlerin fotoğrafları ile kendi bayrak ve flamaları ile süslendiği bu binalar bölücü terör örgütünün sözde mahkemeler kurup vatandaşlarımızı sorguya aldığı yerlerdir. Bu bina ve müştemilatının gerek yıkım öncesi ve gerekse yıkım sonrasına ait fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere bu binalar cami ve cemevi gibi kutsal mekanlar değildir. Çünkü binanın içini gösteren fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere camiyi çağrıştıracak herhangi bir dini motif görülmediği gibi cemevi olduğunu gösteren Hazreti Ali'nin resmi ve alevi yurttaşlarımızca önemsenen hiçbir resim ve yazı da bulunmamaktadır. Bir binanın üzerine cami veya cemevi levhası asmakla o bina kutsal mekan olamaz. Ayrıca dünyanın hiçbir yerinde cami veya cemevi gibi halkın kutsal saydığı mekanlar el yapımı bombalarla tuzaklanamaz ve bu kutsal mekanlarda her ne ad altında olursa olsun vatandaşlar alıkonulamaz ve sorgulama yapılamaz."

 

"OPERASYONDA KAÇIRILAN BİR VATANDAŞ KURTARILDI"

Açıklamada, operasyonlarda terör örgütü mensuplarınca kaçırılan ve alıkonulan bir vatandaşın da sağ olarak kurtarıldığı kaydedildi.

Bölgedeki mezarlıklara hiçbir şekilde zarar verilmediği vurgulanan açıklamada, "Yine aynı beyan ve haberlerde mezarlıkların tahrip edildiği belirtilmektedir. Valiliğimizce 19 Eylül'de yapılan açıklamada da belirtildiği üzere, mezarlıklara hiçbir şekilde zarar verilmemiş ve yıkım sonrası mezarlıklara ait fotoğraflarda kamuoyu ile paylaşılmıştı" denildi.

VARTO'DAKİ ÇATIŞMA

Açıklamada ayrıca Varto ilçesinin kırsal kesiminde güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada etkisiz hale getirilen kadın teröriste ait cesedin sosyal medyada teşhir edilmesine ilişkin soruşturmanın devam ettiği belirtilerek, söz konusu soruşturma üzerine Muş Valisi Vedat Büyükersoy'un görevinden alındığı şeklindeki iddiaların tamamen gerçek dışı olduğu vurgulandı.


AA