Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması sırasında, PKK yandaşlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 2 kişi hayatını kaybetti. Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada ölenlerin PKK'lı olduğu açıklandı.

Yüksekova'nın Cumhuriyet Mahallesi'nde bugün PKK yandaşlarının kazdığı hendeklerin kapatılması ve barikatların kaldırılması için polis operasyon yaptı. Çok sayıda polisin katıldığı operasyonda, öğle saatlerinde ara sokaklarda bulunan göstericiler, polise taş, molotof ve havai fişeklerle saldırdı. Ardından güvenlik güçleriyle PKK'nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) mensupları arasında çatışma çıktı. 

Çatışmada silahla yaralanan Çetin Dara ve Doğan Doğma kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesi'nde doktorların çabalarına rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

Hendeklerin kısmen kapandığı ilçede operasyonlar sürüyor.

VALİLİK: 2 ÖRGÜT MENSUBU ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Hakkari'nin Yüksekova İlçesi'nde barikatların kaldırılması sırasında çıkan silahlı çatışma ile ilgili Hakkari Valiliği açıklama yaptı. 2 PKK'lının etkisiz hale getirildiğinin belirtildiği çıklamada şöyle denildi:

"Yüksekovalı vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile huzur ve emniyetlerini sağlanmak, günlük hayatın normal devam etmesini sağlamak, trafiğe kapatılan yolları açmak amacıyla; güvenlik güçlerimizce İlimiz Yüksekova İlçesi Cumhuriyet Mahallesinde bölücü terör örgütü mensuplarınca kurulan barikatların kaldırılması için 03.11.2015 tarihinde sabah saatlerinde müdahaleye başlanmıştır. Yapılan müdahaleler esnasında bölücü terör örgütü mensuplarınca güvenlik güçlerimize karşı uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlenmiş, güvenlik güçlerimizin anında karşılık vermesi üzerine çıkan çatışma sonucu 2 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiştir. Yapılan müdahaleler sonucu 5 barikat güvenli bir şekilde kaldırılarak Kani Haydar Caddesi araç ve yaya trafiğine açılmıştır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

DHA