İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB),Türk mühendislerce tasarlanan ve yüzde 100 yerli üretim olan tramvaylar ile yerli ve milli üretim hamlesine katkı sağlıyor. İBB şirketlerinden Ulaşım AŞ., 2014 yılında üretimine başlanan ‘İstanbul Tramvayı’nın 18’incisini raylarla buluşturdu. Her biri yaklaşık 5 milyon lira maliyetle üretilen yerli tramvaylarla, İBB’nin 18 tramvayın ithalatı için ödeyeceği 90 milyon lirası belediyenin kasasında kaldı. İBB’nin hem yurtdışına bağımlılığını azaltmak hem de maliyetleri düşürmek amacıyla tasarladığı yerli tramvay projesi, 20 yıl önce dönemin Belediye Başkanı, bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başladı.

O yıllarda 250 dolara ithal edilen tramvay tutamaçları İstanbul’da 1 dolar maliyetle üretildi. Ardından yerli üretim yedek parçaların imal edilmesiyle devam eden proje bugün tasarım ve yazılım yönüyle tamamen yerli hale geldi.

HEDEF TAMAMEN YERLİ METRO ARAÇLARI

Türk mühendis ve teknik elemanlardan oluşan 45 kişilik uzman ekibin ürettiği ilk tramvay, 2014 yılında raylara inerek Topkapı-Habipler tramvay hattında hizmet vermeye başladı. Projenin son ayağını oluşturan 18’inci tramvay ise geçtiğimiz günlerde hizmete başladı. İBB, yakın zamanda İstanbul’da kullanılan tüm metro ve tramvay araçlarını yerli olarak üretmeyi ve ihracat yapmayı planlıyor. İstanbul şartlarına uygun olarak özel üretilen tramvaylar Türk-İslam kültüründen izler taşıyor. Aralarda lale figürü ve altın rengi geleneksel motifler dikkat çekiyor. İç tasarımda ise lale desenli koltuklar, mihrabı andıran tutamaç tepeleri, saray girişinden esinlenilen geniş kapılar, kılıç ve sancak çubuğunu birleştiren camlar tercih edildi.