Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABERTÜRK

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Tüm Üstün Zekâlılar Derneği (TÜZDER) Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik Üniversitesi geleceğin bilim insanlarını mercek altına almak için kolları sıvadı ve Türkiye’nin zeka haritası için yola çıktı. Şubat ayında başlayacak proje ilk aşamada Beylikdüzü, Bağcılar ve Sarıyer’de ikamet eden 4 - 14 yaş grubundaki çocukların başvurusuna açık olacak. İlerleyen aşamalarda ise İstanbul geneline yayılacak.

10 YIL TAKİP EDİLECEKLER

Projeye başvuran çocukların görsel motor beceri, muhakeme yeteneği ve hikâye belleği gibi yetenekleri dünya çapında uygulanan testlerle ölçülecek ve ilk 200 çocuk 10 yıl süre ile takip altına alınacak.

Projeye ilişkin bilgi veren TÜZDER Genel Müdürü Tunahan Coşkun, “10 bin üzerinde başvuru bekliyoruz. Aileler öncelikle TÜZDER’in internet sitesinden başvuru yapacak ve randevular 1 Şubat’tan sonra verilecek. Ardından grup testler yapılacak. Testleri geçen çocuklar sıra dışı testlere ve bireysel testlere tabi tutulduktan sonra projeye dahil olacak. Yaklaşık 6 bin TL’lik eğitimi ücretsiz alacaklar. Burada 200 en iyi çocukla birlikte Türkiye’nin bir data veri bankasını da oluşturmuş olacağız” dedi.

TESTLERDE HANGİ SORULAR VAR?

Çocuklar projede, ‘Komşunun penceresinden duman çıktığını görüyorsunuz. Ne yapmanız gerekiyor?” ya da “Neden evimiz var?” gibi benzer sorularla mantık yürütme ve uzamsal düşünme becerisini ortaya koyan testlerden geçirilerek bireysel zekâ ve üstün zekâ dereceleri ölçülecek.

201'İNCİ ÇOCUK NE OLACAK?

Testleri başarı ile tamamlayan 200 çocuğun dışında kalan çocukların da farkındalık oluşturacağını ve belli zekâ seviyesinde olduklarını söyleyen Coşkun,“Yukarıdan aşağıya doğru en iyi 200 çocuk belirlenecek. Sıralama dışında kalanlar projeye dahil olmasa da fark edilmelerini sağlayacağız” dedi.

12 ALT TEST İLE ÖLÇÜLECEKLER

İnternette kullanılan testlerin yoruma açık olduğunu belirten Coşkun, “Biz her testin 12 alt testini yapıyoruz. Çocuğun performansını, aritmetik becerilerini, muhakeme yeteneğini ölçüyoruz” dedi.