Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, eşi Başak Demirtaş'ın 774 gün rapor alarak işe gitmediği iddiasına ilişkin, "Eşim Başak Hanım, bir süre önce bebek beklerken, maalesef ki doğum yapmadan bebeği karnındayken kaybetmiş ve bir dizi ameliyat geçirmek durumunda kalmıştır" değerlendirmesinde bulundu.

Demirtaş, eşi Başak Demirtaş'ın öğretmenlik yaptığı köy okuluna 4 aydır gitmediği ve haksız yere devletten maaş aldığına dair iddialara ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İddiaların doğru olmadığını belirten Demirtaş, "Eşim Başak Hanım'ın öğretmenlik yaptığı köy okuluna 4 aydır gitmediği ve haksız yere devletten maaş aldığına dair yapılan yayınlarla ilgili açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur" ifadesini kullandı.

Demirtaş, açıklamasına şöyle devam etti:

"Eşim Başak Hanım, bir süre önce bebek beklerken, maalesef ki doğum yapmadan bebeği karnındayken kaybetmiş ve bir dizi ameliyat geçirmek durumunda kalmıştır. Ameliyat sırasında ve sonrasında yaşanan bazı komplikasyonlar neticesinde de daha ağır sağlık sorunlarına maruz kalmıştır. Bütün bu tedavi süreçleri yakın ailemiz dışında sadece doktorları tarafından bilinmiştir. Hastalığı ve tedavisi döneminde bile köydeki okuluna devam etmiş ve çocukların mağdur olmaması için gayret etmiştir. Bu yıl, biraz da benim ısrarımla yurt içinde ve yurt dışında yeniden bir dizi ameliyat ve tedavi sürecine girmiştir. Bütün bu süreçler doktor raporları ve hastane kayıtlarıyla sabittir. Bakanlığın Ankara'dan görevlendirdiği iki müfettiş şu anda Diyarbakır'da idari soruşturma sürdürmektedir. Soruşturma neticesini bile beklemeden psikolojik savaş unsurlarını harekete geçiren bu kararmış zihniyeti kınıyorum."

Siyasetçilerin, ailelerinin ve bütün yakınlarının kamuoyunun denetimine açık olduğunu vurgulayan Demirtaş, şunları kaydetti:

"Bu yönüyle verilmeyecek tek bir hesabımız yoktur. Her ne kadar eşimin rızasını alarak bu açıklamayı yapmış olsam da bu açıklamayı yapmış olmaktan dolayı başta sevgili eşim olmak üzere, duyarlı kamuoyundan özür diliyorum.
Eşim hakkında yapılan yayınların tamamının çarpıtma ve karalama olduğunu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım."