Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Rus işgalinde kaldığı 40 yıllık süre içinde nüfusunun yüzde 80'i Ermeniler tarafından sürgün ve katliam yoluyla uzaklaştırılan Ardahan'da, 18 noktada araştırma yapılarak, bu noktalara kitabe ile anıt dikilecek.

Rus işgalinde kaldığı 40 yıllık süre içinde nüfusunun yüzde 80'i Ermeniler tarafından göç, sürgün ve katliam yoluyla uzaklaştırılan Ardahan'da, katliam yerleri olarak bilinen 18 noktada araştırma yapılacak, bu noktalara birer kitabe ile anıt dikilecek.

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Yar. Doç. Levent Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ardahan ve Kars'da 1877-1917 yılları arasında 40 yıllık Rus esareti yaşandığını, bu esarette nüfusun yüzde 80'i Ermeniler tarafından göç, sürgün ve katliam yoluyla bölgeden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Ardahan kent merkezinde bilinen 18 katliam noktasının belirlenerek bu noktalara anıt ve kitabeler dikilmesi için çalışma başlatacaklarını aktaran Küçük, söz konusu araştırmanın Ardahan'da 1915 olaylarına ilişkin özellikle Ermenilerin bölgedeki faaliyetleri, Müslümanlara yönelik kıyımları konu alan bir araştırma olacağını vurguladı.

Küçük, şunları söyledi:

"O dönem Müslümanlara yönelik büyük katliamlar yapılıyor. Bu da savunmasız sivil halk üzerinde oluyor. Bunların bir örneği Halil Efendi Mahallesi'ndeki Yanık Cami'dir. Ancak böyle mekanlardan Ardahan merkezde 18 yer var. Bunların bizzat keşfini bir dönemler burada yaşamışların, olayın tanıklarının çocukları ile yapacağız. Çalışma jeofizik yöntemlerle yapılacak. Buraların koordinatlarının belirlenmesi ve buralara birer anıt, kitabe dikilmesi, alanın, kemiklerin bulunduğu noktanın büyüklüğü ve derinliği ile ilgili bilgiler içerecek."

ÇALIŞMALARA NİSAN AYINDA BAŞLANMASI PLANLANIYOR

Çalışmaya nisan ayında başlamayı planladıklarını belirten Küçük, Ardahan Valisi Ahmet Deniz'den de destek alacaklarını ifade etti.

AA