Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hafta sonu gerçekleştirilen CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nda, 990 oy ile yeniden Genel Başkan seçilen Kemal Kılıçdaroğlu'na destek sunan delege, Parti Meclisi (PM) seçimlerinde ise "yönetimin değiştirilmesi" mesajını verdi.

CHP'nin, Genel Başkan, PM ve Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyelerinin seçildiği 35. Olağan Kurultayı, hafta sonu Ankara Spor Salonu'nda gerçekleştirildi. İlk gün genel başkan seçiminin yapıldığı kurultayın ikinci gününde, kurultaydan sonra en yetkili kurul olan 60 kişilik PM ve 15 kişilik YDK üyeleri belirlendi.

İkinci gün çalışması 19 saatte tamamlanan kurultayın ardından, resmi olmayan yeni PM listesi CHP tüzüğünde yer alan kadın ve gençlik kotası hesaplanarak kamuoyuna açıklandı. Buna göre, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi dışından 20 isim PM'ye girmeyi başardı. Ancak PM'ye giren isimler arasında "muhalif" olarak adlandırılabilecek bir isim olmadığı değerlendiriliyor.

İSTANBUL VE İZMİR DELEGELERİ ETKİLİ OLDU

İstanbul ve İzmir delegeleri adeta kurultayın "kaderini" belirledi. Buradaki delegelerin ortak hareket etmesi, İstanbul ve İzmir'den listede olmamasına rağmen, çok sayıda ismin PM'ye girmesini sağladı. Bugüne kadar Kemal Kılıçdaroğlu'nun tüm listelerinde yer alan İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, ilk kez liste dışı kaldı.

Örgütün kararına saygılı olduğunu belirten Tekin, "Türkiye'yi gezmeye devam edeceğini" söylemişti.

Gürsel Tekin ilk kez Kılıçdaroğlu'nun MYK'sında da yer almayacak.

SEÇİLENLERDEN ÖRGĞTE TEŞEKKÜR

Bu arada Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun 52 kişilik anahtar listesinde yer almayan ancak PM'ye girmeyi başaran isimler ise kurultay delegelerine teşekkür mesajları yayımlıyor.

"Parti Meclisi seçimlerinde bana gösterilen ilgi için teşekkür ediyorum" diyen eski RTÜK üyesi Ali Öztunç, mesajında, "405 oy ile 21. sırada Parti Meclisi üyeliğine girmemi sağlayan tüm örgütümle gurur duyuyorum" ifadesini kullandı.

Yine liste dışından PM'ye giren Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm ise "35. Olağan Kurultayımızda, hiçbir anahtar listede olmamama karşın, delegelerimizin büyük desteği ile yeniden PM üyeliğine seçilmiş bulunmaktayım.
Bana destek vererek onurlandıran, tüm kurultay delegelerimize, il ve ilçe başkanlarımıza teşekkürü bir borç biliyorum" açıklamasını yaptı.

Ergenekon Davası sanıklarından Teğmen Mehmet Ali Çelebi PM'ye liste dışından giren diğer bir isim oldu. Cezaevindeyken evlenen ve nikah şahitliğini Kılıçdaroğlu'nun yaptığı Çelebi de örgüte teşekkür etti.

KURULTAYIN ARDINDAN İL BAŞKANLARIYLA TOPLANTI

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kurultaydan sonra ilk toplantısı partisinin il başkanlarıyla yaptı. İlk toplantının il başkanlarıyla yapılması Kılıçdaroğlu'nun bundan sonra "örgüt yapısına" daha büyük önem vereceğini gösteriyor. Nitekim, kurultay öncesi de bu yönde açıklamaları bulunan Kılıçdaroğlu, "daha aktif" bir örgüt istiyor. Kılıçdaroğlu'nun ayrıca parti üyeliklerinden de sıkıntılı olduğu belirtiliyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun, üye sayısının fazla olmasından ziyade "az olsun ancak çalışsın" dediği ifade ediliyor.

Genel Başkan Kılıçdaroğlu, bu kapsamda dün il başkanlarına bazı talimatlar verdi. Kılıçdaroğlu'nun il başkanlarıyla CHP Genel Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen toplantısı, 3 saat sürdü. Toplantıda kurultay değerlendirmesinin yanın da gelecek planları da masaya yatırıldı.

Parti örgütlerinin çalışmasıyla ilgili görüş alışverişinde bulunulan toplantıda, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, il başkanlarından "bulundukları illerde daha aktif görev yapmalarını" istedi. Özellikle kadın ve gençlerin örgütlenmesine önem verilmesine işaret eden Kılıçdaroğlu, örgütün tüm ihtiyaçlarının karşılanacağını il başkanlarına iletti.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

CHP'nin 35. Olağan Kurultayı'nın ardından resmi prosedür işliyor. Önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin edilse bile, Çankaya İlçe Seçim Kurulu kurultay sonuçlarına itirazları karara bağlayacak. Bu durumun bir iki gün sürebileceği belirtiliyor.

Resmi sonuçların açıklanmasının ardından, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun usul olarak yeni PM'yi toplaması gerekiyor. Kılıçdaroğlu'nun yeni PM'yi cumartesi günü toplaması bekleniyor. Aynı gün yeni MYK'nın da açıklanacağı ifade ediliyor. Kurultayda yapılan tüzük değişikliği MYK'nın sayısının belirlenmesinde Kılıçdaroğlu'na yetki veriyor. Bu nedenle Kılıçdaroğlu'nun daha önce 17 olan MYK üye sayısını düşürmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu sayının 8 ile 14 arasında değişmesi bekleniyor.

MYK'DA KİMLER OLACAK?

Kılıçdaroğlu'nun anahtar listesi dışındaki çok sayıda ismin PM'ye girmesi ise yeni MYK'da sürprizler yaşanmasına neden olacak. Beklenen isimlerin PM'ye girememesi nedeniyle MYK'da yeni isimler yer alacak. Ancak Bülent Tezcan, Selin Sayek Böke, eski Musul Konsolosu Öztürk Yılmaz, Erdal Aksünger ve Hakkı Süha Okay'ın yeni MYK'da yer alması öngörülüyor.

Antalya Milletvekili ve eski TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Osman Budak'ın da MYK'ya girebileceği değerlendiriliyor. Budak'ın iş dünyasından sorumlu genel başkan yardımcılığı için adı geçiyor.

Kemal Kılıçdaroğlu'nun MYK'sında Sezgin Tanrıkulu'nun da yine yer bulacağı belirtiliyor. Ordu Milletvekili Seyit Torun ile İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır'ın isimleri ise yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığı için geçiyor.

Eski Konsolos ve Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz'ın da dış ilişkilerden sorumlu genel başkan yardımcısı olabileceği ifade ediliyor. Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun, CHP tüzüğü gereği, yeni MYK'yı 60 kişilik PM içinden atama zorunluluğu bulunuyor.

KURULTAYDA NE OLMUŞTU?

Seçimlerde en fazla oyu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke 691'le almıştı. Böke'yi 603 oyla eski milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanlarından Erdal Aksünger, 595 oyla da Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, izledi.

Eski MYK üyelerinden Gürsel Tekin 245, Faik Öztrak 259, Enis Berberoğlu 241, Seyhan Erdoğdu 217, Nihad Matkap ise 277 oyla PM'ye giremeyerek liste dışı kalmıştı. Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'ndan seçimlere katılan Mehmet Bekaroğlu da 378 oyla 12'nci sırada kalarak PM'ye giremedi.

PM seçim sonuçlarının, kadın ve gençlik kotası hesaplanarak yeniden açıklanmasının ardından ise daha önce asıl listede yer alan Berhan Şimşek, Kadir Gökmen Öğüt, Haluk Pekşen, Mehmet Yula, Ekrem Kerem Oktay, İrfan Önal ve Okan Gaytancıoğlu PM'nin yedek üyeleri oldu.

Kota hesaplamasının ardından Emre Çam, Gamze Taşçıer, Canan Kaftancıoğlu, Sera Kadıgil, Tuğba Ütebay, Ferihan Karasu ve Sevda Erdan Kılıç ise PM'ye girdi.