Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ (BEDAŞ), olumsuz hava koşullarının devam etmesinin beklendiği 22, 23 ve 24 Ocak'ta tüm planlı bakım, onarım ve yatırım çalışmalarını iptal ettiğini duyurdu.

BEDAŞ'tan yapılan açıklamada, olumsuz hava koşullarında arıza sayısı ve kesinti sürelerini azaltmak için rutin uygulamaların dışında tedbirler alınmasına devam edildiği belirtildi.

Bu kapsamda, 22, 23 ve 24 Ocak'ta tüm planlı bakım, onarım ve yatırım çalışmalarının iptal edildiği belirtilen açıklamada, bu çalışmalar için yapılacak kesintilerin ileri tarihlere ertelendiği, olağanüstü koşullar için de ekiplerin izinlerinin kaldırıldığı aktarıldı.

Avrupa yakasının 22 bölgesinde şebeke hizmetlerinin 7/24 çalışma prensibine göre sürdürüldüğü kaydedilen açıklamada, sadece arıza ve bakım hizmeti için donanımlı 164 aracın bulunduğu bildirildi.

Alo186 Çağrı Merkezi'nde, ayda 1 milyon 686 bin çağrıya yüzde 96'lık oranda cevap verildiği belirtilen açıklamada, BEDAŞ Destek Twitter hesabıyla taleplere anlık dönüş yapıldığı ifade edildi.

Olumsuz hava koşullarıyla altyapının eskimesi, deformasyonu ve aşırı tüketimi sonucu oluşabilecek arızalara yönelik hazırlık yapıldığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Havai hatların yoğun olduğu bölgelerde, kış şartlarına hassas olmaları nedeniyle arıza risk oranı daha yüksek. Bu nedenle hazırlıklar kapsamında BEDAŞ mülkiyetindeki tüm transformatörlerin yüklerinin gerçek zamanlı olarak uzaktan izlenmesi sağlandı. 149 transformatörde de yük optimizasyonu yapılarak kış şartlarında oluşabilecek taleplere karşı önlem alındı. Bununla birlikte 1548 transformatörün de periyodik bakımı tamamlandı. Yatırım çalışmaları ile ekonomik ömrünü tamamlamış ve kapasite artışı gerektiren tesislerde iyileştirme çalışmaları yapıldı. İyileştirme çalışmalarının yanı sıra arızaların en hızlı şekilde tespit edilebilmesi için en son teknolojilere yatırım yapılıyor."

AA