Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çankaya Sancak'ta 09 Ocak 2015'te Ankara'dan yayın yapan Radyo Mega Site isimli özel radyonun sahibi Abdulgadir Balcı'nın silahla öldürülmesiyle ilgili 2'si tutuklu 6 şüphelinin yargılandığı davanın ilk duruşması Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Duruşmaya öldürülen Balcı'nın eşi Nihal Balcı, kardeşleri, annesi, tutuklu sanıklar Samet E. Özer Y. diğer şüpheli 4 kişi, tanıklar ve avukatlar katıldı. Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasın da hakim tutuklu ve şüphelileri dinledikten sonra öldürülen Balcı'nın ailesini dinledi. Balcı'nın annesi gözyaşları arasında katil zanlılarının idamla cezalandırılmasını isterken kardeşleri de tutuklu ve şüphelilerden şikayetçi olduklarını belirtti.

Öldürülen Balcı'nın eşi Nihal Balcı ise olay anını mahkemede bir kez daha anlattı. Nihal Balcı, evlerine girmek üzereyken eşinin arabadan indiği an silahlı saldırıya uğradığını, her şeyin bir dakika içinde gerçekleştiğini söyledi. Hakimin eş Nihal Balcı'dan sanıkları tekrar teşhis etmesini istemesi üzerine, sanık sandalyesinde oturanlardan Samet E.'i hemen teşhis etti. Silahlı saldırıyı bu kişinin gerçekleştirdiğini savunan Nihal Balcı, Özer Y.'ı da kaçarken gördüğünü öne sürdü. İddianamede adı geçen şüpheliler öldürülen Abdulgadir Balcı ile aralarında geçen olayları anlatarak haklarındaki suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme, tutuklu iki kişinin tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı erteledi

Mahkemede 2'si tutuklu 6 şüpheli hakkında, "tasarlayarak öldürme, ruhsatsız ateşli silahlarla mermi satın alma veya taşıma veya bulundurma, tasarlayarak öldürme suçuna yardım, nitelik bakımından vahim silah bulundurmak, tasarlayarak adam öldürme suçuna azmettirme" suçlarından15 yıldan ağırlaştırılmış müebbet hapse kadar değişen cezalar talep edildi.

DHA