Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Umut TÜTÜNCÜ / İSTANBUL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'i Yıldız Sarayı içerisinde yeralan Mabeyn köşkünde kabul etti. Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden görüşmesinin uzun sürmesi nedeniyle 14:00'da yapılması planlanan görüşme 1 saat 20 dakika gecikme ile başladı. ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden yoğun güvenlik önlemleri altında Mabeyn Köşküne geldi. Biden'i Mabeyn Köşkü girişinde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından karşılandı.
Mabeyn Köşkü'ne ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden'in yakın koruma ekibinin dışında hiçbir araç alınmadı. ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass, görüşmenin yapılacağı Mabeyn Köşkü'ne yürüyerek girmek zorunda kaldı.

"ECDADIMIZ BİZE BÖYLE BİR MİRAS BIRAKTI"
Görüşme başlamadan önce Erdoğan ve Biden, sarayın salonunda biraraya geldi. Biden'ın "Harika bir binanız var" sözleri üzerine Erdoğan, "Ecdadımız ve büyüklerimiz bize böyle bir güzel biras bıraktı" dedi.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI İPTAL
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden'in görüşmesi sonrasında ortak basın açıklaması yapılacağını duyurdu. Ancak, ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden'in gelişinden kısa bir süre önce ortak açıklamanın yapılmayacağı görüşmenin gerçekleştiği Yıldız Sarayı içindeki Mabeyn köşküne basın mensuplarının alınmayacağı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ı İstanbul'da Yıldız Mabeyn Köşkü'nde kabulunde, taraflar arasıda Suriye'de geçiş hükümeti için görüş alışverişinde de bulunduğu bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre kabulde, ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel konular ele alındı. İstanbul ve Diyarbakır'daki terör saldırılarıyla ilgili olarak ABD yönetiminin sergilediği dayanışmadan memnuniyetini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, terörle mücadele konusunda kamuoyunun sağlıklı bilgilendirilmesinin ve doğru mesajlar verilmesinin önemli olduğunun altını çizdiği öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, müttefik ülkelerin yetkililerinden bu konuda duyarlılık beklediklerini hatırlatarak, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki kararlılığını baltalamaya çalışan kesimlere katkı niteliği taşıyabilecek duruş ve ifadelerden uzak durulması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin tıpkı ABD gibi bir hukuk devleti olduğuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, terör propagandası yapmanın ve terör eylemlerine destek niteliği taşıyan beyanlarda bulunmanın, fikir özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine dikkati çektiği belirtildi.

"HEPSİ TERÖR ÖRGÜTÜ"
Görüşmede, Türkiye'nin DAİŞ, PKK, El Kaide, DHKP-C gibi terör örgütleri arasında hiçbir ayrım yapmadığı, PYD ve YPG'yi de terör örgütü olarak gördüğü de tekrarlandı.

SURİYE'DEKİ GEÇİŞ HÜKÜMETİ
Suriye'de oldukça kritik bir süreç yaşandığına işaret eden taraflar, geçiş hükümeti oluşturulması için neler yapılabileceğine ilişkin görüş teatisinde de bulundular. Türkiye'nin DAİŞ'le mücadele konusunda başından beri, uluslararası Koalisyona her türlü katkıyı yaptığı, askeri operasyonlara katıldığı, ihtiyaç duyulan desteği verdiği ifade edildi.

BAŞİKA'DAKİ KUVVETLER
Irak'taki istikrarsızlığın DAİŞ ve PKK gibi terör örgütlerine zemin hazırladığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, söz konusu ülkenin terörden arındırılması için Ramadi'nin ardından Felluce ve Musul için ciddi çaba sarf edilmesi gerektiğine değindi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türkiye'nin Başika'daki faaliyetlerinin de yerel kuvvetleri eğitme amacı taşıdığını da hatırlattığı öğrenildi.

ABD, TERÖRLE MÜCADELEDE TÜRKİYE'NİN YANINDA
ABD Başkan Yardımcısı Biden'ın ise terörle mücadele konusunda Türkiye'nin yanında yer aldıklarına değinerek, PKK'yı da terör örgütü olarak gördüklerini vurguladığı kaydedildi. Biden, Suriyeli mültecilere yardım eli uzatma konusunda Türkiye'nin yaptıklarını taktirle karşıladıklarını da söyledi.

Görüşmede, Mart sonunda Nükleer Güvenlik Zirvesi vesilesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama'nın Washington'da yapacakları görüşmenin, iki ülke arasında üst düzey görüş alışverişi için önemli bir fırsat olacağı da ifade edildi.

GÖRÜŞMENİN ARDINDAN TÜRKİYE'DEN AYRILDI

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, temaslarının ardından Türkiye'den ayrıldı.

ABD Başkan Yardımcısı Biden, resmi temaslarda bulunmak üzere İstanbul'a gelmişti. Burada sivil toplum kuruluşları, gazeteciler ve siyasilerle görüştü. Biden, son olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından Biden, Türkiye'den ayrılmak üzere İstanbul Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'ne geldi. Basın mensuplarının alınmadığı konukevi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Koruma araçları eşliğinde aprona giren Biden, kendisini uğurlamaya gelenlerle tokalaştıktan sonra uçağa yöneldi. Uçağın merdivenlerinden bekleyenlere el sallayan Biden, uçağa bindi. Uçak hazırlıklarını yaptıktan sonra havalandı.

AA