Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Deniz ÇİÇEK/ANKARA

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, son dönemlerde hızla artan kısa mesaj (SMS) dolandırıcılığına karşı vatandaşları uyardı.

Özellikle “Adınıza tanımlanmış...” ifadesinin yer aldığı mesajlara dikkat edilmesini isteyen Tüfenkci, tüketicinin adının ve soyadının özellikle yazıldığına dikkat çekti.

FİRMAYA ULAŞILAMIYOR

Bakan Tüfenkci, “Cep telefonu kazandınız” yazan mesajlarda yer alan numarayı arayan tüketicilerden, kredi kartı numarası istendiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ya da kargo firmasından gönderilen mesajlar alıyor. İçeriğinde alelade değersiz ürünlerin olduğu kutuyu teslim almaları için para ödettiriliyor. Ya da numaraları aramalarıyla birlikte telefon faturalarına ücret yansıtılıyor. Bu mesajlarda yer alan ‘Bilgi için:...’, ‘Hemen arayınız:...’ kısmındaki numaraları kesinlikle aramayın. Şikâyetler üzerine Reklam Kurulu birçok dosyayı inceledi. Bazı firmalara idari para ve durdurma cezaları da uygulandı. Ne var ki bu mesajı gönderen çoğu firmanın ortak noktası, ‘merdiven altı’ olması. Yani resmi adres ve benzeri kayıtlarına ulaşılmasında sıkıntı yaşanan firmalar."

YAŞLILARA DOLANDIRICILARIN TUZAĞINDAN KURTULMA EĞİTİMİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi, son günlerde zirveye ula- şan ve özellikle yaşlıları hedef alan telefon dolandırıcılığına karşı da harekete geçti. “Gençler Yaşlılar El Ele” projesi kapsamında başlatılan bilgilendirme toplantıları kapsamında ilk yardım eğitiminin ardından, bu kez telefon dolandırıcılığından korunmaya yönelik toplantı düzenlendi.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amiri Sabri Mert, tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirilen toplantıda yaşlılara dolandırıcıların yöntemlerini ayrıntılarıyla anlattı. (İHA)