Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Siirt'te "terör örgütü propagandası" yaptıkları iddiasıyla geçen yıl 85 kamu görevlisi hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı bildirildi.

İl Emniyet Müdürü Metin Özkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terörle mücadelenin çok boyutlu olduğunu ve her boyutuyla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Bu kapsamda ilde terör örgütüne destek verdiği tespit edilen kamu görevlilerine yönelik geçen yıl çalışma yapıldığını belirten Özkan, "Teröristlerle doğrudan mücadelenin yanı sıra bunlara destek veren ki maalesef bir kısmı da kamu görevlisi olan şahıslarla da mücadele etmek gerekiyor. Geçen yıl vatandaşı tahrik eden, devlet büyüklerine hakaret eden, terör örgütü propagandası suçu işleyen 85 kamu görevlisi hakkında adli ve idari işlem başlatıldı. Bu konuda Siirt'te 113 işlem yapıldı" diye konuştu.

"Soruşturmalar kapsamında 6 kişiye başka illere uzaklaştırma cezası verildi. Tutuklu bulunanların yanı sıra haklarında açılan davaları devam eden kamu görevlileri de var" diyen Özkan, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü anlattı.

Özkan, kamu görevlilerinin terör örgütüne destek vermesinin kabul edilemez olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Hem devlet personeli olarak maaşınızı alacaksınız hem de örgüte destek vereceksiniz, bunu kabul etmek söz konusu olamaz. Vatandaşı tahrik, devlet büyüklerine hakaret, terör örgütü propagandası yapmak adli suçtur. Bir de bunu kamu görevlisi unvanıyla yaparsanız, bu suçla mücadele etmek gerekiyor. Bu da terörün ciddi ayaklarından biri. Şimdiye kadar Siirt'te ciddi çalışmalar yapıldı. Bunun devamı da gelecek."

"VATANDAŞLAR BİZİ İHBARLA DESTEKLİYOR"

Konuyu her açıdan takip ettiklerini vurgulayan Özkan, terör örgütünün finansal kaynaklarıyla ilgili çalışma başlattıklarını, operasyonların süreceğini söyledi.

"Vatandaşlar teröre karşı bizi ihbarlarla destekliyor" diyen Özkan, Siirt'te vatandaşların hendek kazan, barikat kuran terör örgütü üyelerine güçleri ölçüsünde engel olmaya çalıştığını, bu açıdan ciddi ihbarlar yapıldığını sözlerine ekledi.

AA