Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kaymakamlarla buluşmasında kullandığı “Gerekirse mevzuatı bir kenara koyun” ifadesiyle ilgili yaşanan tartışmalara ilişkin, “Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır” dedi. Kalın PYD'nin son dakika hamleleri ile Cenevre görüşmelerine sokulmak istendiğini belirterek, PKK bağlantılı grupların temsiline karşı olduğunu söyledi. Kalın, Türkiye'nin Cenevre'de üst düzey temsil edileceğini kaydetti. 

Sözcü İbrahim Kalın'ın açıklamaları şöyle:

Yeni anayasa 2023 hedefleri doğrultusunda atılacak tarihi adımlardan biridir. Yeni anayasa 2023'te Türkiye'nin dünyada kendisini nasıl konumlandıracağını belirten bir ana metin olacaktır. Millete nasıl etkin hizmet vereceğinin tanımlanması açısından da önem arz ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da yeni anayasa çalışmalarını motive etmek için konuşmalar yapmaktadır. 

Başkanlık sistemi şüphesiz bu tartışmanın önemli bir yönünü teşkil etmektedir. Başkanlık sistemi tartışmasının devlet-millet ilişkisini belirleyecek bir model tartışmasıdır. Kuvvetler ayrılığının en net şekilde ortaya konulacağı bir siyasi sistemi ifade etmektedir. Kontrol-denge mekanizması da başkanlık sisteminde çok net bir şekilde yapılmaktadır. Tartışmalardan memnuniyet duyuyoruz. 

Terörle mücadele son günlerde tekrar gündemimizde. Türkiye aynı anda birkaç terör örgütü ile mücadele etmektedir. DAEŞ ve PKK başta olmak üzere bir tehdittir. Birini tercih edip öbürünü az göstermek sözkonusu değildir. Burada bir terör örgütleri hiyerarşisi yapmak sözkonusu değildir. 

İfade özgürlüğünün sınırlarını gayet iyi biliyoruz. Terör örgütü faaliyetlerine doğrudan ya da dolaylı destek vermek bu kapsamda değildir. 

Zaman zaman bize yapılan 'Çatışmalar dursun' çağrılarının doğru adresi terör örgütüdür. Son günlerde terör örgütü ve onların mecraları tarafından istismar edilen bir konu, terör örgütü ile yapılan mücadele Kürtler ile yapılan mücadele değildir. Terör örgütü kendisinin Kürt vatandaşlarının hamisi gibi gösterme çabası olabilir. Örgütün Kürtleri temsil ettiği iddiasını ortaya atmak mümkün değildir. 

"TERÖR ÖRGÜTÜ ÖNÜNE GELEN FIRSATI TEPTİ"

Sürecin geleceği terör örgütünü silahlarını koşulsuz bırakmasına bağlıdır. Terör örgütü önüne gelen pek çok fırsatı tepmiştir. 

'DAEŞ vahşettir, PKK direniştir' güzellemesine de prim vermeyiz. Terörün her türünü aynı bakış açısıyla reddetmek durumundayız.

DAEŞ ile mücadele konusunda da Türkiye yoğun tedbirler almaya devam etmektedir. Ocak 2016 itibarıyla 125 ülkeden 36 bin 656 kişiye girş yasağı konulmuş, 93 ülkede 3 bin 65 kişi sınırdışı edilmiştir. Soruşturmalar bağlamında yaklaşık bin 800 kişi gözaltına alınmıştır. 

"SINIRDA FİİLİ DURUMA MÜSAADE ETMEYİZ"

Suriye'deki gelişmeler yakından takip ediyoruz. Cenevre'de müzakere süreci başlıyor. Amacı Suriye'de bir siyasi geçiş sürecinin sağlanmasıdır. Tam yetkili bir geçiş hükümetinin kurulması ve seçimlere gidilmesi hedeflenmektedir. Bu noktada uluslararası toplumun Suriye halkının yanında olduğunu göstermesi önem taşımaktadır. Suriye üzerinden yürütülen güç mücadelesi acımasız bir hal almıştır. Türkiye-Suriye sınırında hiçbir terör örgütünün fiili bir durum yaratmasına müsaade etmeyiz. Cenevre'de bu bağlamda Suriye Kürtleri de temsil edilmektedir. Bizim karşı olduğumuz PKK bağlantılı grupların temsil edilmek istenmesidir. Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz. 

"GEREKİRSE MEVZUATI KENARA KOYUN" TALİMATI

Özellikle son aylarda Doğu ve Güneydoğu’da belli belediyelerin ne tür yasa dışı faaliyetler içinde olduğunu biz gördük. Bunu yasal çerçeveye, kılıfa uydurmaya çalışıyor olabilirler. Ama bu hendeklerin çukurların hangi makinalarla ne tür imkanlarla kazıldığı artık herkes tarafından biliniyor. Dolayısıyla burada Cumhurbaşkanımızın yaptığı çağrı doğrudan bununla ilgilidir yani devletin verdiği imkanları devlet aleyhine kullanmaya çalışanların önüne geçmek amacıyla yapılmış bir çağrıdır

LEYLA ZANA İLE GÖRÜŞME

Leyla Zana ve Cumhurbaşkanımız arasındaki görüşme özel kalemler seviyesinde devam ediyor. Sayın Zana yurt dışında. Uygun bir zamanda görüşme gerçekleşecektir.