Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Hamza Yerlikaya, yeni anayasanın içinde gençlik ve spor konularında da önemli ve gerekli çalışmaların yer alacağını belirterek, "Yeni Türkiye'de, yeni spor ve gençlik politikalarımız olacak" dedi.

Anadolu Ajansı'nı ziyaret eden Yerlikaya, soruları cevapladı. Yeni anayasanın, başkanlık sisteminden ayrı tartışılmaması gerektiğine ve ikisinin bir bütün olduğuna dikkati çeken Yerlikaya, "Yeni anayasa reformu, toplumun belirli kesimlerinde tartışılıyor. Hem hükümet tarafından, hem de Cumhurbaşkanlığı tarafından ekipler, yeni anayasa üzerinde çalışıyor. Yeni anayasa ve başkanlık meselesi, sadece Beştepe'nin değil, milletin, 2023 ve 2071 gençliğinin meselesidir. Bunu 2023 ve 2071 gençliğinin iyi bilmesi lazım. Bu bir reformdur" diye konuştu.

Mevcut anayasanın sorunları gideremediğini vurgulayan Yerlikaya, şunları söyledi:

"Mevcut anayasa, sorunları gidermediği gibi patinaj yapmakta. Mevcut anayasa ile patinaj çeken gençlik istemiyoruz. Biz bu patinajı yıllarca yaşamış ve halihazırda yaşayan insanlarız. Sayın Cumhurbaşkanımızın koyduğu 'Yeni Türkiye' hedefi olan bir ülkeyiz. Böyle bir ülkede, tabana yayılmış, milletin üzerinde asgari müşterekte mutabakat sağladığı ve her kesimden kabul gören bir reformla, 2023 ve 2071 hedeflerini gerçekleştireceğiz. Gençliğimiz de bu anayasada illa ki yer bulacak. Bu bir sistem reformudur ve Türkiye, alnının akıyla bu işi yapacak ve yoluna devam edecek."

"BU MİLLETİN MESELESİ VE UMUDUDUR"

 Hamza Yerlikaya, yeni anayasayla Türkiye'de birçok sorunun sona ereceğini belirtti.

"Güçlü Türkiye, güçlü anayasa, güçlü gençlik" diyen Yerlikaya, şöyle devam etti:

"Yeni anayasanın hayata geçmesiyle, özellikle terörün tamamen son bulacağını biliyoruz. Aynı zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın gençliğe verdiği önemi de biliyoruz. Bu yolda devam edeceğiz. Bu, milletin meselesi ve umududur. Bu umuda yavaş yavaş ulaşacağız."

YENİ GENÇLİK POLİTİKASI

Yerlikaya, yeni anayasanın içinde gençlik ve spor konularında da önemli ve gerekli çalışmalar olduğunu dile getirdi.

Sporun tamamen tabana ve her kesime yayılması için çalışmaların tüm hızıyla sürdüğünü anlatan Yerlikaya, şu ifadeleri kullandı:

"Spor sadece gençlik demek değildir. Avrupa'da yaş sınırı tanımadan herkes için hazırlanmış spor alanları görüyoruz. Herkesin spora olan ilgisi, sevgisi ve bakışı, adeta yaşam tarzı haline gelmiş. Biz de bunu yapacağız. Yeni bir heyecan, yeni bir başlangıç, reform anayasası diyorsak, sporun da bunun içindeki yerini ve tanımını iyi koyacağız. Spor camiası da anayasada tanımını bulduktan sonra problemler tamamen ortadan kalkacak. Yeni Türkiye'de, yeni spor ve gençlik politikalarımız olacak."

"ARTIK SEMTLERE İNİLDİ"

Gençlik ve Spor Bakanlığının özellikle tesisleşme konusunda büyük işler başardığını vurgulayan Yerlikaya, Türkiye'nin organizasyon konusundaki başarısının üst düzeyde olduğunu söyledi.

Avrupa ülkelerinin ekonomik kriz yaşadığı dönemde Türkiye'nin Akdeniz Oyunları'nı alarak 9 ay içinde kusursuz bir şekilde hayata geçirdiğini belirten Yerlikaya, şunları kaydetti:

"Özellikle tesisleşme konusunda artık hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımız, tesisleşme ve organizasyon konusunda her daim önder olmuştur. Türkiye'nin 81 ilinin tamamında havuz var. Bundan önce özellikle bazı büyük kentlerde havuzlar yapılmış, ancak derme çatma haldeydi. Cimnastik sporun anası, atletizim de babasıdır. Bu iki branşı çok önemsemek gerekiyor, çünkü tüm branşları ilgilendiriyor. Türkiye'nin en az 45-50 ilinde cimnastik salonları var. Türkiye, illerde tesis yapmayı geçti, artık semtlere inildi."

AA