Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın planlanan görüşmelerine değinerek, "Elbette ki bu görüşmede olumlu bir sonuç çıkmasını isteriz ama, doğrusunu söylemek gerekirse, son dönemlerde yaşanan ve bugün hala devam eden bu çatışma ve şiddet siyaseti ve kullanılan dil bu konuda bizim umutlu olduğumuzu engelliyor" dedi.

"TÜRKİYE ŞUAN BİR SAVAŞ LOBİSİ TARAFINDAN YÖNETİLİYOR"
Diyarbakır'a gelen HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ile birlikte DBP binasında basın toplantısı düzenledi. Yüksekdağ, sokağa çıkma yasakları bölge halkına mağduriyetler yaşattığını dile getirerek, "Karşı karşıya kaldığımız uygulama, insanlık değerlerini ve insanlığı esir almak, tutsak ekmek ve mahsur bırakma uygulamadır. Evet, bugün hala insanlık Cizre'de bir evin bodrum katında mahsur kalmış durumda. Bütün Türkiye halklarının o bodrum katında mahsur bırakılan insanlık için seferber olması gerekiyor. Kendisine insanım diyen herkesin, mahsur kalan insanlığımızı kurtarmak için seferber olması gerekiyor. İşte bugün burada yaşanan bütün gerçeklerin, yaşanan ölümlerin, nereden kimden olursa olsun ister genç, ister sivil, ister, asker, polis, ister çocuk, yaşlı bütün yaşanan ölümlerin tek bir nedeni vardır, birisini başkan yapmak. Bu ölümler bunun için halkımıza dayatılıyor. Bizler bugün burada, sokağa çıkma yasakları, ablukalar ve yerinden yurdundan edilen, katledilen, halkımızın yanında olmak, bu kararlığı yine ortaya koyacağız. Bütün Türkiye halklarını da ben bugün bir kere daha, bu zulüm düzenine karşı direnen halkımızın yanında olmaya, mücadelesine sahip çıkmaya davet ediyorum. Bugün karşımızda, dibe vuran, gittikçe aklını vicdanını yitiren bir siyasi iktidar var. Bütün bir Türkiye'yi sarayın ve onunla birlikte siyaset yaptığı savaş lobisinin yönettiği bir durumu yaşıyoruz" dedi.

Yüksekdağ, 1990'lı yıllarda da aynı lobinin devrede olduğunu, 1990'lı yılların sonucunu herkes çok iyi bildiğini belirterek, "Bu savaş lobisinin tarafları, önce halkın mücadelesi karşısında yenildiler. Sonra birbirlerini yediler. Bugün de bu savaş lobisini kuranlar, halklarımıza ölümü ve zulmü dayatanlar emin olun, birlerini tüketecekler. Bizler yeni bir savaş konsepti ve derme çatma oluşturulmuş bu savaş yönetimi karşısında halklarımızın demokratik iradesini, duruşunu her yerde her alanda bildiğimiz gibi ve yıllar boyunca mücadelede öğrendiğimiz gibi geliştirmeye, güçlendirmeye devam edeceğiz" diye konuştu.

ERDOĞAN ZANA GÖRÜŞMESİ
Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile HDP'li Leyla Zana arasında yapılması beklenen görüşme ile ilgili ise, "Şuan ki koşullar içerinde ne yazık ki diyalog yoluyla çözüm üretme enerjisi yok karşımızdaki siyasi iktidarın. Elbette ki bu görüşmede olumlu bir sonuç çıkmasını isteriz ama doğrusunu söylemek gerekirse, son dönemlerde yaşanan ve bugün hala devam eden bu çatışma ve şiddet siyaseti ve kullanılan dil bu konuda bizim umutlu olduğumuzu engelliyor. O nedenle güçlü bir beklentimiz olmadığını söylemek isterim. Bizler her zaman her durumda, diyaloga hiçbir zaman kapı kapatmadık. Diyalog yollarını tıkayan hiçbir zaman bizler olmadık. Ama şuan saray ve AKP yönetimi diyalog ve çözüm dinamiklerini yitirmiş durumda. Şuan tam anlamıyla imha etmeye refleks ve mekanizmalar devrede. O nedenle çok güçlü ve umut verici sonuçlar çıkacağını ne söyleyemiyorum ne yazık ki" dedi.

DHA