Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 7 televizyonunda katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtlıyor. Davutoğlu, soru üzerine PYD'nin Cenevre görüşmelerine davet edilmediğini söyleyerek "YPG ve PYD terör örgütü olduğu için toplantıya katılmasını istemiyoruz. YPG/PYD'ye davetiye gitmedi. Türkiye'nin tutumu kesinlikle Suriyeli Kürt kardeşlerimize değildir. Bu örgütler bu durumu fırsata çevirip Türkiye'yi kötülemek isteyecekti" dedi. 

Güneydoğu'da devem eden terör operasyonlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, "7 Haziran'dan sonra yanlış hesap yaptılar. Silahlanma çağrısı yaparken bu kararlılığı göstereceğimizi tahmin etmediler. Silopi bütün sokaklarıyla temizlendi. Cizre ve Sur da birkaç günde temizlenecek. Bir kaç gün içinde Cizre için de operasyonun tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Sosyal alanda bazı adımlar düşünüyoruz" diye konuştu. 

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle: 

YPG ve PYD terör örgütü olduğu için toplantıya katılmasını istemiyoruz. YPG/PYD'ye davetiye gitmedi. Türkiye'nin tutumu kesinlikle Suriyeli Kürt kardeşlerimize değildir. Bu örgütler bu durumu fırsata çevirip Türkiye'yi kötülemek isteyecekti.

'PYD masaya gelecek' diyorlardı. Ne oldu? Türkiye yalnız kalıcakmış gibi fikir sürüyorlar. Türkiye'nin kabul etmediği hiçbir durum, Suriye'ye çözüm getirmez. PYD'ye yakın duran kesimler dahi, durumu yeniden değerlendirme ihtiyacı içindeler."

Suriye'de kullandıkları yöntemi Türkiye'ye taşımaya taşıdılar. Cizre'de, Silopi'de yapılan bu.

ABD Bşk. Yard. Biden'a belgelerle, PYD ve PKK'nın Türkiye'de terör faaliyetlerini nasıl kanalize ettiklerini anlattık. Türkiye'nin istemediği bir çözüm Suriye'de başarılşı olamaz.

Biz sınırımızda ne rejimi, ne YPG'yi ne DEAŞ'ı istiyoruz. Türkiye'ye dönük eylem gerçekleşirse müdahalede bulunuruz.

"CİZRE VE SUR BİRKAÇ GÜNDE TEMİZLENECEK"

7 Haziran'dan sonra yanlış hesap yaptılar. Silahlanma çağrısı yaparken bu kararlılığı göstereceğimizi tahmin etmediler. Silopi bütün sokaklarıyla temizlendi. Cizre ve Sur da birkaç günde temizlenecek.

Bir kaç gün içinde Cizre için de operasyonun tamamlanacağını tahmin ediyoruz. Sosyal alanda bazı adımlar düşünüyoruz.

Sur'u bizzat takip ediyorum. Ben Diyarbakır'a aşığım. Sur'dan göçmek zorunda olan 6 bin aileye kira yardımı yapıyoruz. Sur'daki tarihi mekanlar en iyi şekilde korunarak, tarihi Diyarbakır'ı nezih bir ortam haline getireceğiz. Bu bizim oradaki vatandaşlarımıza olan borcumuzdur. Kapsamlı bir program veriyoruz.

Kimsenin elinde silah kalmayacak. Bu olmadan barış havarisi kesilmek ikiyüzlülüktür.