Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Ahmet Davutoğlu Suudi Arabistan'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulundu. Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

Bahsi geçen yaralılarla ilgili olarak, konu, İçişleri Bakanlığı'mıza ve Sağlık Bakanlığı'mıza intikal ettiği andan itibaren hem bakanlarımız hem ben bizzat takipçisi olduk. Ambulanslarımızın olay mahalline intikali için her türlü çalışma yürütüldü. Ama burası öyle bir bölge ki, olay mahalline gitmek istendiği anda ateş altında kalınıyor. Herkesin samimi olması lazım. Biz teröre ve teröriste karşı mücadeleyi yaparız ama yaralı kim olursa olsun onu da alır hastaneye yetiştirmek için her türlü tedbiri de alırız. Bir cezaya muhatap olacaksa dahi önce tedavi eder sonra yargıya göndeririz.

'YETER ARTIK' DEMEYİ BAŞARABİLİN

İçişleri Bakanlığımıza gelip bekleyen milletvekillerine çağrıda bulunuyorum, tamam Bakanlığımıza geldiniz, her türlü açıklamada bulunuldunuz. Ama bir kere de dönüp Kandil'e doğru 'Yeter artık' demeyi başarabilin. Bir kere de dönüp, Meclis'te oradan bir başka milletvekilinin görüntülerini vererek şov yapmak yerine, orada ızdırap çeken halkın yanında durun. 'Biz burada demokratik bir ülkenin meclisinde konuşurken, sizler orada barikat kurup, çukurlar kazıp, Cizre Devlet Hastanesi'ne bir günde 20 roket atıp, oradaki sağlık çalışanları ve hastaların hayatını tehlikeye atamazsınız' diye bir çağrıda bulunun. Biz gereğini yapacağız. Sağlık hizmeti anlamında da terörle mücadele anlamında da gereğini yapacağız. 

Cizre son santimine kadar temizlenecek. Çınar'da bir kardeşini kaybeden Sait'in yanından geldi. Beni görünce tebessüm etti.Bu çocuklar için yüreğimiz yanıyor. İster güvenlik güçleri, ister sivil bütün çocuklara yardım elimizi ulaştırırız.

İçişleri bakanlığımıza çağrımdır. Biz demokratik bir ülkenin meclisinde konuşurken, siz Cizre'de roket atamazsınız demeleri gerekir. Bütn bu yerler terörden temizlenecek.Cizre'de alınması gereken yaralı olduğunu söyleyenler, Cizre hastanesine roket atanlara da hesap sormalı.

Hiç kimse Türkiye'de terörle mücadele edilirken hukuk dışına çıkıldığı iddiasında bulunamaz.

Kim olursa olsun herkese sağlık hizmeti sunulur, ambulans gönderilir. 

BAZI BELEDİYELER MİLİTAN YUVALARI HALİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ

Eğitim ihityaçları, sağlık ihityaçları, şehir düzeni gibi yapılacak bir çok çalışma var. Teröristler son derece kötü olan binaları delerek, evlerden bir birine irtibat sağlamaya çalıştı.

Bazı belediyeler halka hizmet götürmek yerine, daha çok personel harcaması yapılarak bir anlamda militan yuvaları haline dönüştürüldü. Buna belediyecilik nedenemez. Bazı belediyelerle ilgili soruşturmalar var. Hiç bir yerde hukuk dışı bır adım atılmaz. Terör faliyetlerine destek için, iş makinlarını kullanan belediyeler var. Dolayısıyla hukuk devleti kuralları işler. Kimse de haksız yere suçlanamaz.

HER TÜRLÜ KATKIYI VERMEYE HAZIRIZ

Müzakerelerin başlaması için Türkiye her zaman çok yoğun çaba sarf etmiştir. 2014'te Türkiye olarak masadaydık. Şimdi daha da zor. Yaralar çok daha derinleşmiş görünüyor. Cenevre ile ilgili bir takım sorunlar aşıldı. Muhalefet görüşmelerini sürdürüyor. Umuyoruz ki katılma kararı alır. Umarız ki uygun şartlarda masa oluşur. Her türlü katkıyı vermeye hazırız.

HAFTANIN BİR GÜNÜ BÖLGEDE OLACAĞIM

Her haftanın bir gününü bölgede geçireceğim. Cuma günlerinde bölgede olmayı planlıyorum. Hafta sonlarını il ziyaretleri ile geçireceğim. Adım adım gezeceğiz. Varsa dertlerini dinleyeceğiz. Sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşmeyi düşünüyorum. Türkiye artık 79 milyona ulaşan bir büyük ailedir. Biz bu ailenin içinde hiç bir fitnenin olmaması için çalışacağız.