Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Siirt'te PKK'ya yönelik düzenlenen operasyonda, KCK Siirt sorumlusu olduğu belirtilen H.A.'nın da aralarında bulunduğu 4 kişi, sözde öz savunma kapsamında, 'milis-işbirlikçi' faaliyetleri yürüttükleri, güvenlik güçlerine silahlı saldırıda bulundukları gerekçesiyle tutuklandı.

Siirt Valiliği, PKK faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik güvenlik güçlerinin operasyonlar düzenlediğini açıkladı. Açıklamada, "PKK/KCK Bölücü Terör Örgütü'nün eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik olarak İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Ocak ayında yapılan çalışmalar kapsamında; 05.01.2016 günü, il merkezinde bölücü terör örgütü mensuplarının güvenlik güçlerine silahlı saldırıda bulunduğu tespit edilen Z.B. isimli şahıs sevk edildiği adli mercilerce tutuklanarak cezaevine gönderildi.

06.01.2016 günü, sözde öz yönetim adı altında güvenlik güçlerine, araçlarına ve lojmanlarına yönelik silahlı saldırı eylemi ve il merkezinde çeşitli mahalle ve sokaklarda, el yapımı patlayıcı düzeneği ile tuzaklanmış, hendek kazma, barikat kurma hazırlığında olduğu ve PKK/KCK bölücü terör örgütü Siirt KCK il sorumlusu olduğu tespit edilen H.A isimli şahıs tutuklama talebiyle sevk edildiği adli makamlarca tutuklanarak ceza evine gönderildi. 16.01.2016 günü, Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin durumundan şüphelenerek durdurduğu şahsın taşıdığı kutu içerisinde bomba yapımında kullanılan 30 adet fünye ve kablolar ele geçirildi" denildi.

2 KİŞİ TUTUKLANDI, GÖZALTINA ALINAN 10 KİŞİ MAHKEMEDE SERBEST BIRAKILDI

Güvenlik güçlerinin 19 Ocak tarihinde düzenlediği operasyonda da "milis-işbirlikçi" şeklinde örgüt içerisinde faaliyet yürüten 2 kişinin daha tutuklandığı belirtilen valilik açıklamasında, şöyle denildi:

"19.01.2016 günü, PKK/KCK Bölücü Terör Örgütü'nün, İl merkezinde başlatılması planlanan sözde öz savunma faaliyetlerini gerçekleştirecekleri ve yapacakları eylemlerde ilimizde faaliyet gösteren milis/işbirlikçi yapılanmalarının kendilerine yardımcı olacağı, bu kapsamda yapılan araştırmalar neticesinde ilimizde faaliyet gösteren milis/işbirlikçi faaliyet yürüttüğü tespit edilen M.A ve H.A isimli şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İl Emniyet Müdürlüğü tarafından, PKK/KCK bölücü terör örgütünün gerçekleştirmeyi planladığı eylem ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik olarak yapılan çalışmalarda; 15.01.2016 günü il genelinde PKK/KCK terör örgütü mensuplarına yönelik olarak yapılan operasyonlarda güvenlik güçleri ile terör örgütü mensupları arasında çıkan çatışmada yaralanarak kaçan veya yerleri tespit edilemeyen diğer terör örgütü mensuplarının, silahlı çatışmada ölü olarak ele geçirilen komutanlarının -sözde- intikamını almak maksadıyla güvenlik güçlerine yönelik olarak silahlı eylem hazırlığı içerisinde bulundukları öğrenildi.

Örgüt mensuplarının tespit edilen adreslerine geçtiğimiz pazar günü planlı ve eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. İcra edilen operasyonlarda 6'sı suça sürüklenen çocuk olmak üzere 10 kişi gözaltına alındı. Çocuklar ailelerine teslim edilirken, diğer 4 kişi ifadelerinin ardından serbest bırakıldı."

DHA