Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mustafa ŞEKEROĞLU/İSTANBUL

İstanbul’da mültecilere eğitim veren bir kurumda gönüllü olarak çalışan 2 Suriyeli, sahte imzalarla yardım paralarını bankadan çekerek kayıplara karıştı.

Olay, Fatih Aksaray’da meydana geldi. İddiaya göre Azzem K., Suriyeli mülteci çocuklar için eğitim kurumu açtı. Masrafların karşılanması için işadamları ve esnaftan toplanan para bir bankada açılan hesaba yatırıldı.

Fatih’teki bankanın müşteri temsilcisi, 16 Şubat’ta Azzem K.’yı aradı ve kurumun karar defteriyle bankaya gelen 2 kişinin 80 bin dolar çektiğini söyledi. Azzem K.’nın başvurusu üzerine polis soruşturma başlattı.

KAMERA YAKALADI

Bankanın güvenlik kamerası görüntüleri incelemeye alındı. Görüntülerde zanlıların, kurumda gönüllü olarak çalışan Suriyeli Jarir A. ve kardeşi Mohammad A. olduğu belirlendi.

Araştırmada, ikilinin karar defterine “Para çekme yetkileri vardır” ibaresi yazdıkları, sahte belge ve imzalarla, yazıyı noterde onaylattıkları tespit edildi.

Polisin peşine düştüğü 2 kardeş, Aksaray’da gözaltına alındı. Kaldıkları adrese yapılan aramada 70 bin dolar bulunan ikili tutuklandı.