Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Kenan TAŞKIN/ARTVİN Aykut YILMAZ/ANKARA

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesinde maden çıkarılmasına karşı başlatılan direniş devam ederken, yolu kapatmak için eylemcilerin kestiği 4 ağaçla ilgili tutanak tutuldu.

Artvin Adliyesi önünde dün toplanan yaklaşık 400 kişilik bir grup, “yasal izinleri olmayan maden şirketinin araçlarını Cerattepe’ye soktuğu” gerekçesiyle Vali Kemal Cirit ile emniyet müdürü ve jandarma komutanı hakkında suç duyurusunda bulundu.

TUTANAK TUTULDU

Öte yandan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yolu kapatmak için eylemcilerin ağaç kestiğini, ağaç kesenlerin tespit edilip ceza verileceğini dile getirmişti. Bakanlık, 4 ağacı kesenlerin cezalandırılması için suç tutanağı düzenleyerek yasal işlem başlattı.

Habertürk’ün ulaştığı suç tutanağında, “Ağaçların, Cerattepe’deki maden sahasının yolunu kapatmak için vatandaşlar tarafından kesilmiş olduğunu tahmin ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Ağaçları kimin kestiği konusunda ise “Faili meçhul” kaydı düşüldü. Ağaçları kesenlerin bulunması halinde Orman Kanunu’na göre 3 aydan 5 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılmaları öngörülüyor.

Bu arada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Bakan Eroğlu’nun, eylemcilerin cezalandırılacağı şeklinde bir ifadesinin olmadığı belirtildi. Açıklama şöyle:

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

“Bakanımız da ağaç kesimini gerçekleştiren eylemcilerin tespit edilerek cezalandırılacağını ifade etmiştir. Ancak sayın bakanımızın bu açıklamaları bazı basın kuruluşlarınca çarpıtılmış ve oradaki bütün eylemcilerin cezalandırılacağı şeklinde haberleştirilmiştir. Oradaki eylemcilerin sergiledikleri davranışlar emniyet ve adalet kurumlarının görev ve sorumluluğunda, kaçak ağaç kesimiyle alakalı iş ve işlemler de Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın görev ve sorumluluğundadır.”