Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın Sur ilçesine yürüyüş çağrısıyla ilgili, "HDP'nin bir eşbaşkanının Diyarbakır Sur'da bölge halkını yürüyüşe teşviki aslında bir isyan çağrısı, bir ihanet kalkışmasıdır. İnancımız odur ki Kürt kökenli hiçbir kardeşim bu oyuna gelmeyecek, PKK'nın tuzağına düşmeyecektir" dedi.

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'e ilişkin "hak ihlali" kararının ardından yaşanan tartışmalara ilişkin yazılı açıklama yapan Bahçeli, Türkiye Cumhuriyeti'nin hiç tartışmasız ve hilafsız bir hukuk devleti olduğunu belirtti. Anayasa'nın ilgili maddesinin bu somut gerçeği en açık, en yalın şekilde ifade ettiğini vurgulayan Bahçeli, hukuku, devletin meşruiyet kaynağı, birlikte yaşamanın asgari temeli olarak nitelendirdi. Bahçeli, bu temelin zayıflaması ve zedelenmesinin devletin dayandığı hukuki zemini çatlatacağını vurgulayarak, hukuk devletinde üstünlüğün şahsa, belirli bir zümreye veya elit bir kesime ait olamayacağını, böyle de değerlendirilemeyeceğini belirtti.

 "HDP'NİN ÇAĞRISI BİR İHANET KALKIŞMASI"

"HDP'nin bir eşbaşkanının bugün saat 16'da Diyarbakır Sur'da bölge halkını yürüyüşe teşviki aslında bir isyan çağrısı, bir ihanet kalkışmasıdır" ifadesini kullanan Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Yasa ve anayasa muhaliflerinin tıpkı 6-8 Ekim olaylarında olduğu gibi, yeni bir iç kargaşa çığırtkanlığına soyunması çılgınlık olduğu kadar rezalet ve namertliktir. HDP'li provokatörler hakkında hukuk ve Meclis gereğini derhal yapmalıdır. Fezlekeler bekletilmemeli, dokunulmazlıkların kaldırılmasından parti kapatmaya kadar her seçenek masaya koyulmalıdır. İnancımız odur ki, Kürt kökenli hiçbir kardeşim bu oyuna gelmeyecek, PKK'nın tuzağına düşmeyecektir. Türkiye'de bir saldırı biterken diğerinin başlaması, Ortadoğu'daki kanlı manzaraların terörizm ve arkasındaki şer güçleri eliyle ülkemize taşınma emelleri büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzun tescilidir. Bölücü kalkışmanın uluslararası bir soruna dönüşmesi için Meclis'teki PKK yedeklerinin BM'ne müracaatları yazılan senaryonun neye ve hangi kirli amaca hizmet ettiğini göstermektedir. Suriye ve Irak'taki barbarlıkların aynısının ülkemizde gösterime sokulma çabaları elbette hainlerin cüret ve cesaretini deşifre etmesi bakımından son derece kayda değerdir."

"İÇ VE DIŞ SORUN YUMAĞI ANORMAL BİR ŞEKİLDE FAZLALAŞTI"

Bahçeli, 27 Şubat'tan itibaren Suriye'de ABD-Rusya ittifakıyla başladığı iddia edilen ve aslında yalnızca sözde kalan ateşkesin ne getirip ne götüreceğini ilerleyen günlerin tayin edeceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Bunlar oluyorken, Suudi Arabistan'ın başını çektiği, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 20 bölge ülkesinin 'Kuzey Fırtınası' isimli askeri tatbikata başlaması Suriye'de pamuk ipliğine bağlı ateşkesin her an ortadan kalkabileceğine kanıttır. AKP Türkiye'yi ateşe düşürmüş; istikrarsızlığın, belirsizliğin batağına ite ite sokmuştur. İç ve dış sorun yumağı anormal şekilde fazlalaşmıştır. Türk milleti tarihinin en çetin günlerinden geçmektedir. Şehirler terörist, bomba ve silahlarla doldurulmuştur. Hükümet vahim ve stratejik tehditlerin seyrini okuyamamış, okusa bile hiçbir tedbir almamış, alamamıştır. AKP'nin teşrifat ve mihmandarlığıyla PKK-PYD Türkiye'ye militan yığmış, yabancı güçlerden aldıkları silahları depolamış, hendek açıp tünel kazarak şiddet ve saldırı hazırlığı yapmışlardır. Hükümet ise ya ihanet ortakçısı ya da ihmal kurbanı olarak gelişmelere gözünü yummuş, aziz Türk vatanının bir bölümünü kaderine vicdansızca terk etmiştir."

AA