Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, "Çözüm zor değil. Çözüm bir hafta içerisinde gelişebilir. Sen, sokakları yasaklayacağına, yolları kapatacağına İmralı'nın yolunu aç bir haftada çözüm gelişir" dedi.

DBP Şahinbey İlçe Başkanlığı önünde düzenlenen nevruz etkinliğine katılan Baluken, burada yaptığı açıklamada, etkinlikleri yasaklamakla sonuç alınamayacağını savundu.

İnsanların yasaklara karşı bir araya gelerek iktidara mesaj verdiğini savunan Baluken, "Bu mesaj; bir an önce yanlış yoldan dönülmesi mesajıdır, Kürt halkıyla, ezilen Türkiye halklarıyla yeniden masaya dönülmesi mesajıdır, masada bir an önce kalıcı barışın çalışmalarına başlanması mesajıdır. Umarız ki bu mesajı anlarlar." ifadesini kullandı.

Güneydoğu'daki terör operasyonlarını eleştiren Baluken, sözde "öz yönetim" taleplerine destek istedi.

"Yanlış politikalar"dan vazgeçilmesi gerektiğini belirten Baluken, şöyle devam etti:

"Çözüm zor değil. Çözüm bir hafta içerisinde gelişebilir. Sen, sokakları yasaklayacağına, yolları kapatacağına İmralı'nın yolunu aç bir haftada çözüm gelişir. Oradaki tecridi kaldır, Sayın Öcalan sadece Kürdistan ve Türkiye için değil, Ortadoğu barışı için yeni bir kapının açılmasını, tıpkı yıllardır İmralı'da yaptığı gibi bir kez daha halklarımızın önüne getirir. Eğer çözüme niyetin varsa, biz senin samimiyetini İmralı'daki o yolun açılıp açılmamasına bakarak göreceğiz. Şunu da söyleyeyim; Sayın Öcalan'ın, İmralı'da maruz kaldığı o insanlık dışı tecridin kaldırılmasını artık Kürt halkı olarak kabul etmiyoruz. Sayın Öcalan'ın bir an önce eşit ve özgür koşullarda müzakereleri yürütebilmesi lazım. O müzakerelerin sonucunda da artık kendi halkının içine gelmesi lazım."

Baluken, kalabalıktan Diyarbakır'da yarın yapılacak nevruz etkinliğine katılmaları için de çağrıda bulundu.

AA