Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Çanakkale'de, Suriye'deki Bayırbucak Türkmenleri'ne yardım için toplanan toplam 26 ton un ve peynir yüklü TIR, dualarla yola çıktı

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Çanakkale Şubesi önderliğinde, Suriye'de yaşanan savaş nedeniyle zor günler geçiren Bayırbucak Türkmenler'i için yardım malzemesi topladı.

Toplanan 26 ton un ve peynir, bir TIR'a yüklenip, bugün öğle saatlerinde Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören ardından Suriye'deki Bayırbucak Türkmenleri'ne götürülmek üzere uğurlandı.

Törene, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, AK Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, İHH Çanakkale Şube Başkanı Murat Büyük ve partililerin yanı sıra çok sayıda kişi ve öğrenci katıldı.

TIR'ın hareket etmesinden önce konuşan Murat Büyük, 3 aydır Bayırbucak'taki Türkmenler'e yardım yağdığını söyledi. Bugün 7'nci yardım TIR'ını gönderdiklerini belirten Büyük, şöyle dedi: "Son 5 yıldır Suriye'de devam eden insanlık trajedisinde 5 milyondan fazla kardeşimiz mülteci konumuna düştü. Evlerini yuvalarını terketmek zorunda kaldı.

Bunlardan 3 milyon kadarına Türkiye olarak biz evsahipliği yapıyoruz. Ensar kardeşliği gösteriyoruz. Yine aynı savaşta 300 binden fazla insan hayatını kaybetti. 600 binden fazla çocuk yetim kaldı." Konuşmaların ardından yardım TIR'ı dualarla yola çıktı.

DHA