Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TRT'de yayınlanan programı, Yıldız Sarayı Silahhane'de gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ertelenen Galatasaray - Fenerbahçe maçıyla ilgili olarak "En son Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla alakalı da aldığımız bazı ciddi istihbarat bilgileri üzerine, önce bir seyircisiz oynatmayı düşündük ama daha sonra yeni bazı istihbaratlar gelince, bu istihbaratla ön alınan bilgilerle örtüştüğünü görünce, bunu her iki kulübün başkanlarıyla da arkadaşlarımız görüşmek suretiyle, 'bunu ileri bir tarihe erteleyelim' dediler ve böylece bu maçı da ileri bir tarihe ertelemiş olduk" dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

"TAVİZ VERMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL"

- Terörün bedelini ağır ödedik. Başbakanlığım döneminde demokratik açılım süreci başlatalım dedik. Baktık ki karşı taraftan tepki alamıyoruz. Bu defa bizler geniş kapsamlı çözüm süreci başlatalım dedik. Süreci tahrik edenler, yazar-çizerler tarafından takdir edildi.

- Kabir diye açtıkları yerden silah depoları çıktı. Operasyonlar başladı. 300'ü aşkın şehidimiz var. 1'e 10 onlardan etkisiz hale getirilenler oldu. Süreç kararlılıkla devam edecek. Yani buradan asla taviz vermemiz mümkün değil. Ankara'da yaşananlar var. İstanbul'da yaşananlar var.

"BAZI İSTİHBARATLAR GELİNCE..."

- İşte en son şu anda Galatasaray-Fenerbahçe maçıyla alakalı da aldığımız bazı ciddi istihbarat bilgileri üzerine, önce bir seyircisiz oynatmayı düşündük ama daha sonra yeni bazı istihbaratlar gelince, bu istihbaratla ön alınan bilgilerle örtüştüğünü görünce, bunu her iki kulübün başkanlarıyla da arkadaşlarımız görüşmek suretiyle, 'bunu ileri bir tarihe erteleyelim' dediler ve böylece bu maçı da ileri bir tarihe ertelemiş olduk.

- Türkiye genelinde 2 milyon 700 bin Suriyeli, 300 bin Iraklı var.

"OPERASYONLARIN FAYDASI ÇOK FAZLA OLDU"

- Çözüm Süreci'ndeki iyi niyetimiz ne yazık ki ciddi manada istismar edildi ve o süreç içerisinde ülkemize ciddi manada bir silah girişi oldu. Çünkü bizim sınırlar biliyorsunuz, çok çok uzun. Sadece Suriye sınırı 911 kilometre. Irak sınırına bakıyorsunuz, Irak sınırı hakeza 350 kilometre, İran sınırı var, bütün buralardan girme şansı var. Bunu da bunlar bu şekilde değerlendirdiler. İşte şimdi bu bütün operasyonlar yapılırken, evlerin bodrumlarından olsun, rögarların altından nasıl silahlar çıktığı, hepsi şu anda ortaya çıkıyor. O bakımdan bu operasyonların faydası çok fazla oldu. 

- Vizesiz seyahat bizim aslında AB ile yürütülen süreçteki hakkımız. Fakat bize hiç bir zaman samimi davranmadılar. Şu anda yine samimi davranmıyorlar. Türkiye'nin oraya üye olarak girmesini istemiyorlardı bazı liderler. Bunu defalarca gündeme getirmemize rağmen devamlı oyaladılar. Ne yazık ki hep oyalayarak bu süreç devam etti. Orada alınan kararlar siyasidir, bunun bilinmesi gerekiyor. Bizim tüm çabalarımıza rağmen Güney Kıbrıs'ı AB'ye aldılar; ancak Kuzey Kıbrıs'ı birliğe kabul etmediler. Özetle samimi davranmadılar, davranmıyorlar.

"SÖZLERİNDE DURMADILAR, DURMAYACAKLAR"

- Sözlerinde durmadılar, biliyorum yine durmayacaklar. Fasıllara aç kapa yaparlardı. Lakin sadece eğitim dışında 13 fasılda sadece açıldı ama kapanmadı. Bu kapanma meselesini ortadan kaldırdılar neden Türkiye var.

- Türkiye şu anda AB'ye ilk müracaat eden ülkelerden bir tanesi. Siz güçlünüsünüz ya Türkiye'nin AB'de sorun olacağını düşünüyorlar. Buna rağmen arkadaşlara sabredin dedik. Biz de Ankara kriterleri der yolumuza devam ederiz. Şu anda da yaptığımız bu. Endişeye kapılmaya gerek yok.

"ÇOK ÇALIŞACAĞIZ, ÇOK GAYRET EDECEĞİZ"

- Amerika'ya baktığımız zaman nedir onlarda faiz oranı 0,50 o da yeni, 0,25'ti, 0,50'ye çıkardılar. Japonya'ya bakıyorsunuz, eksi. Avrupa'ya bakıyorsunuz, işte 1, 2, buralarda. Şimdi buralarda bu denli faiz düşükse, bizde faiz, komisyonlarını da ilave ederseniz, yüzde 15 yüzde 16'lara çıkıyor. Bu ne demektir? Siz bu ülkede yatırımın önünü kesiyorsunuz, yatırım yaptırmayacaksınız, yatırım yaptırmazsınız. Çünkü girişimci yatırım yapabilmesi için parayı ucuza mal etmesi lazım. Eğer parayı ucuza mal edemezse yatırım yapması mümkün mü? Değil.

- Biz güçlü olmaya mecburuz. Çok çalışacağız, çok gayret edeceğiz. Şu anda kişi başına milli gelirimiz 10 bin dolarsa bu rakam, bizim bir defa hedefimiz neydi? İlk etapta 15 bin dolar, ardından 2023 bunu 25 bin dolara çıkarmamız lazım. 25 bin dolara çıkaracağız. Göreceksiniz.

"BEN MİLLETİMİZE GÜVENİYORUM"

- Sadece iktidar partisi ile MHP el ele verse, 367'yi bulamayabilirler o ayrı bir konu ama hiç olmazsa millete gitmenin yolu açılabilir. Ben inanıyorum ki millete gitmenin yolu açılsa, millet böyle bir yeni anayasaya 'evet' diyecektir. Ben milletimize bu noktada güveniyorum. İktidar partisi ile MHP arasında asgari müştereklerin değil, azami müştereklerin olduğuna inanıyorum.

- Hepinizin Nevruzu'nu kutluyorum. İnşallah bu bahar şenliklerine kan bulaşmaz.