Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hakkari'de Valiliğin yasak kararına rağmen, aralarında HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım'ın da bulunduğu bir grup HDP ve DBP'li nevruz kutlaması yapmak istedi. 20 kişilik gruptakileri polis önce anons yaparak uyardı, dağılmayınca da biber gazı ve tazyikli su ile müdahalede bulundu.

Valiliğin yasaklamasına rağmen kent merkezindeki Medrese Mahallesi'nde nevruz kutlaması yapmak isteyen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Van Milletvekili Yıldırım ve beraberindeki 20 kişilik HDP ve DBP'li, polis engeliyle karşılaştı. Polis anons yaparak alanın boşaltılmasını istedi. Dağılma olmayınca da müdahalede bulundu. Bir anda biber gazı bulutunun arasında kalan HDP'liler zor anlar yaşadı.

Daha sonra HDP il binasına gelen HDP'li Yıldırım, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yıldırım, Hakkari'nin tamamen polis ablukası altında bulunduğu söyledi. Yıldırım, "Bugün nevruz bayramı için Hakkari'ye geldik. Nevruz bayramını halkla birlikte kutlamak istedik.

Sabah esnafı ziyaret edip nevruzunu kutladık. Yasaklama kararından dolayı biz de halkın toplanmasına izin verilmediğinden dolayı mahallelere indik. Ev ev gezip halkımızın bayramını kutlamak istedik. Madem ki halkımıza izin verilmiyorsa biz halkımıza gideceğiz dedik. Ancak daha 3-5 insanımızla tokalaşıp bayramını kutlamadan gaz bombalarıyla, tazyikli suyla saldırıya uğradık. Hakkari'de her ev şu anda abluka altında" dedi.

DHA