Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin Brüksel'deki terör saldırılarıyla ilgili sorularını yanıtlarken, Paris saldırılarından sonra, Belçika'da sıkıyönetim olduğunu hatırlatarak, "Ama terörün nereden, ne zaman geleceği, kimi hedef alacağı belli olmaz. O nedenle, özellikle de sivillere yönelik terör saldırıları olduğu zaman gerçekten önlenmesi o kadar kolay olmuyor. Hele hele intihar saldırıysa, hiç kolay olmuyor. O sebeple, Brüksel'de o kadar tedbire rağmen maalesef bu terör saldırıları oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Bir süre önce kendisinin de Brüksel'de bulunduğu sırada, Paris saldırılarını düzenleyen kişilerin koordinatörünün yakalandığını, bununla ilgili bir kişinin daha tespit edildiğinin bildirildiğini anımsatan Çavuşoğlu, "Terörle mücadelede bu güzel haberleri alırken, maalesef bugün saldırı haberlerini duyduk. Gerçekten çok üzgünüz. Belçika halkına hem başsağlığı diliyor hem geçmiş olsun diyoruz. Terörle mücadelede daha kararlı olmamız lazım. Taziyenin aması maması olmaz. Terörle mücadelede herkesin daha kararlı ve daha samimi olması lazım. Özellikle de yabancı terörist savaşçılar konusunda seyahat özgürlüğü gibi gerekçelerle insanları serbest bırakmamak lazım. Paris saldırısını yapanlar, esasen bizim yakalayıp da Belçika'ya teslim ettiğimiz kişiler... Sonra ne yapıyorsunuz? Belçika, Fransa hatta Avrupa halklarının seyahat özgürlüğünü kısıtlamak zorunda kalıyorsunuz. Teröriste seyahat özgürlüğü olmaz. Serbest bırakırsanız ne zaman, ne yapacağı belli olmaz. Terörle ilgili hep beraber, bölge, Avrupa ve dünya olarak daha kararlı mücadele etmemiz lazım, daha duyarlı olmamız gerekiyor." diye konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, Brüksel'deki saldırının kimin tarafından gerçekleştirildiğine yönelik kendilerine bilgi gelmediğini belirterek, olayın sıcaklığının devam ettiğini, araştırma ve soruşturmanın sürdüğünü bildirdi.

AA