Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Suruç'taki terör saldırısı üzerine yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği iddiasıyla DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve açıklamayı haberleştiren eski Zaman Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Harun Reşit Çümen'in yargılanmasına başlandı.

Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanık Beko ve tarafların avukatları katıldı.
Beko, DİSK yöneticilerinin de izleyici olarak katıldığı duruşmada, savunmasını mahkemeye yazılı olarak sundu.
Savunmasında, 20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki katliam ve 34 gencin katledilmesinin verdiği acı ve öfke ile ülkenin yönetiminin başında siyasi olarak sorumlu olduğunu düşündüğü bir politikacıya politik eleştiri niteliğinde bir açıklama yaptığını öne süren Beko, suça konu açıklamanın açıklama özgürlüğü çerçevesinde olduğunu, suç oluşturmadığını ileri sürerek beraatini istedi.
Hakim Aşkın Kocamanoğlu, sanık Harun Reşit Çümen hakkında zorla getirilme kararı çıkartılmasına hükmederek, eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Duruşma çıkışı açıklama yapan Kani Beko, mahkemeye sunduğu yazılı savunmasını basın mensuplarına okudu.

İDDİANAMEDEN

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili İdris Kurt tarafından hazırlanan iddianamede, şüpheli DİSK Genel Başkanı Kani Beko'nun, 20 Temmuz 2015'te Suruç'ta meydana gelen bombalı terör saldırısıyla ilgili olay yerinde açıklama yaptığı belirtildi.

Beko'nun açıklamasına yer verilen iddianamede, bu beyanların Zaman gazetesinin 22 Temmuz 2015 tarihli nüshasında haberleştirildiği ifade edildi.
Haberin veriliş şekli itibarıyla şüpheli Beko'nun yaptığı açıklamada açıkça Cumhurbaşkanına hakaret içermesine rağmen beyanın ilgili eser sahibi tarafından onaylanıp, paylaşıldığı aktarılan iddianamede, bu sebeple beyan sahibi şüpheli Beko ile beyanı haberleştiren eser sahibi olan şüpheli Çümen'in de atılı suçu işlediği kaydedildi.

İddianamede, şüpheliler Beko ile Çümen'in ''Cumhurbaşkanına hakaret'' suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları isteniyor.

AA