Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK), istinaf mahkemeleri için daha önce 18 Mart'ta açıklanacağını duyurduğu kararnamenin ileri bir tarihte ilan edileceği bildirildi.

Kanunu 2004'te çıkarılan ancak bugüne kadar faaliyete geçirilemeyen istinaf mahkemeleri, 20 Temmuz 2016'da çalışmaya başlayacak.

Adliyelerdeki ilk derece mahkemeleri tarafından verilen kararlara karşı yapılacak başvuruları inceleyip karara bağlayacak ikinci mahkeme niteliğindeki istinaf mahkemelerinde görev yapacak yargı mensuplarının belirlenmesi çalışmaları HSYK tarafından sürdürülüyor.

HSYK Birinci Dairesi, bölge adliye mahkemelerinin faaliyete geçme tarihini de dikkate alarak, Bölge Adliye Mahkemeleri ile Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri 2016 Yılı Ana Kararnameleri çalışmalarını birlikte yürütüyor.

HSYK'dan yapılan açıklamada, yargı çevrelerinin yeniden belirlenmesi ve yargı mensuplarından tekrar talep alınması amacıyla çalışmaların sürdüğü, kısa süreli bir gecikmeyle kararnamenin açıklanacağı bildirildi.

18 MART OLARAK DUYURULMUŞTU

Uygulanacak prensiplere ilişkin çalışmalarını tamamlayan HSYK, bölge adliye mahkemelerine ilişkin kararnamenin 18 Mart 2016, ilk derece mahkemelerine ilişkin kararnamenin ise 6 Haziran 2016 tarihine kadar sonuçlandırılmasının planlandığını duyurmuştu.

Bu arada Kurul, 1 Mart'ta, 20 Temmuz 2016'da faaliyete başlayacağı duyurulan ve kamuoyunda istinaf mahkemeleri olarak bilinen "bölge adliye mahkemeleri"nin sayısını 15'ten 7'ye, "bölge idare" mahkemelerinin sayısını 8'den 7'ye indirmişti.

AA