Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Nagihan ALAN/ GAZETE HABERTÜRK

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçen hafta Türkiye genelindeki Tüketici Hakem Heyetlerine 2014 yılında yapılan 5.5 milyonluk şikâyetin 2015’te 3 milyona düştüğünü söylemişti.

Şikâyetlerde böylece yarı yarıya bir azalma olduğunu belirten bakanlık “Tüketicilerimiz hakkını firmalar üzerinden arama konusunda artık bilinçlendi” demişti. Açıklama üzerine biz de İstanbul’u mercek altına aldık. Megakentte en çok şikâyet edilen konuları, en ilginç şikâyetleri ve İstanbul’daki verileri İl Ticaret Müdürlüğü’ne sorduk....

ŞİKÂYETLERDE 160 BİN AZALMA

Tüketici hakem heyetlerine yapılan şikâyetlerde 2014’te 829 bin 176 şikâyet varken 2015’te bu oran 160 bin gerileyerek 670 bin 15 şikâyete düştü. Bu şikâyetlerden de halihazırda 601 bin 202’si çözülmüş durumda.

En çok düşüş ise tüketici kredileri, kredi kartı ve konut finansman sözleşmeleri şikâyetlerinde yaşandı. Şikâyetlerin bankacılık sektöründeki yasal düzenlemeden dolayı düştüğü belirtiliyor.

2015 yılında en çok şikâyet ise banka dosya masrafı iadesi için yapıldı. Sadece Bahçelievler’de 2015 yılı içinde görüşülmesi gereken 45 bin dosya masrafı başvurusu ve kredi kartı başvurusu oldu.

İstanbul’da en çok şikâyeti Bahçelievler yaptı. Bahçelievler’i sırasıyla Gaziosmanpaşa, Sarıyer ve Üsküdar izledi. Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan şikâyetlerden bazıları güler misin ağlar mısın dedirtecek türden. İşte heyete gelen birbirinden ilginç şikâyetlerden bazıları:

Sarıyer’de çamaşır makinesi için eve gelen servis makineyi içindeki çamaşırla birlikte götürdüğü için tüketici yıkanmış çamaşırların iadesini talep etmiş.

Bir kadın yolcu, uçak yolculuğu sırasında valizinde bozulan çikolataların bedelini istemiş.

Başka bir tüketici yavru köpeği için yetişkin köpek maması satan mağazadan bedel iadesi ve tazminat istemiş.

Bir oyunsever internette geliştirdiği sanal oyun karakteri çalınınca şikâyetçi olarak bedelinin ödenmesini istemiş.

Başka bir tüketici ise İngiltere’de bulunan bir tur firmasını İngiltere’de şikâyet etmek yerine İstanbul’da şikâyet etmiş.

Diğer bir tüketici ise milli gelirden payına düşen tutarın tarafına ödenmesi için başvuruda bulunmuş.