Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, bir gazetecinin 'Bazı basın-yayın organlarında Genel Başkanlığa aday olacağını yönünde haberler var. Doğruluk payı var mı?'sorusuna "Vardır. Basında okuduğunuz şeyin doğru olduğunu düşünüyorum" diye yanıt verdi.

MHP milletvekili Ümit Özdağ, Ankara ve diğer büyük şehirlerde AVM'lerde yeterince güvenlik önlemi alınmadığını belirterek "5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine ek madde ekleyerek polis ve jandarmaya AVM içindeki güvenlik tedbirleriyle ilgili yaptırım içeren bir yetki verme düzenlemesini hızla gerçekleştirmesi gerekiyor" dedi. Özdağ, bir soru üzerine MHP Genel Başkanlığına adaylığını açıklayacağını söyledi.

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında terör saldırılarının hedefinde olduğu Ankara'daki AVM'lerde önemli bir güvenlik zafiyeti olduğunu bildirdi.

AVM'lerin bazılarında X-ray cihazı olduğunu bazılarında bu cihazın bulunmadığını, deneyimsiz güvenlik görevlilerinin ellerindeki detektörlerle kişileri kontrol eder gibi yaptığını söyleyen Ümit Özdağ, "Hiç kendinize sordunuz mu neden bütün Ankara gibi ağır terörizm saldırısı altında olan ve AVM'lerinde saldırıya uğrayacağını söylenilen kentte önce eşyaların geçirileveği X-ray, sizi kontrol eden metal dedektör ve güvenlik görevlileri yok. Bu konuda Ankara Emniyet Müdürlüğüyle görüştüm. Bana verilen bilgi polisin veya jandarmanın AVM'lerin içindeki güvenlik önlemleriyle ilgili herhangi bir yaptırım gücü yok. Ankara'nın en büyük AVM'lerinden birinin müdürü içerdeki esnafın 'Bir X-ray cihazı alalım, kameralarla donatalım' önerisine 'Boş verin birisi kafasına takarsa zaten burayı bombalar. Çok pahalı x -ray cihazları' diye karşılık verdiğini öğrendim. AVM'lere her gün binlerce kişi giriyor. Bir günde kazanılan parayla o güvenlik sistemi ve cihazları almak mümkünken bundan kaçının hedef olduğu yeri korumamakta ısrar eden AVM yönetimleri kendi müşterilerine Ankaralılara karşı suç işliyor. Aynı husus diğer şehirler içinde geçerli. 5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine ek madde ekleyerek polis ve jandarmaya AVM içindeki güvenlik tedbirleriyle ilgili yaptırım içeren bir yetki verme düzenlemesini hızla gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunu vakit kaybetmeden yapmak lazım. Ankara, İzmir, İstanbul ağır saldırı altındalar. Önümüzdeki dönemde terör saldırılarının artacağına dair bilgiler var. Devlet, polis, jandarma gereken önemleri almalı. Sivil toplum da kendisinin korumak ve devlet güçlerine yardımcı olmak için gereken önlemleri almak durumunda olmalıdır" diye konuştu.

GENEL BAŞKANLIĞA ADAY OLACAĞINI DOĞRULADI

Ümit Özdağ, bir gazetecinin 'Bazı basın-yayın organlarında Genel Başkanlığa aday olacağını yönünde haberler var. Doğruluk payı var mı?'sorusuna "Vardır. Basında okuduğunuz şeyin doğru olduğunu düşünüyorum" diye yanıt verdi.

Ümit Özdağ kısa bir süre önce Devlet Bahçeli'ye olağanüstü kurultayı toplama çağrısı yapıp Genel Başkan Yardımcılığı görevinden istifa etmişti.

ÜMİT ÖZDAĞ KİMDİR?

Ümit Özdağ, 03.03.1961 yılında Tokyo/Japonya’da doğmuştur. Ümit Özdağ’ın Tokyo’da doğmasının nedeni, babası Muzaffer Özdağ’ın 27 Mayıs 1960’da gerçekleşen askeri müdahale sonrasında kurulan Milli Birlik Komitesi’nin önde gelen üyelerinden birisi olmasıdır.  Aile 1963 yılı sonunda Türkiye’ye dönmüştür. Bu sayede Ümit Özdağ'ın çocukluk yılları Türkiye'de geçmiştir.

Ümit Özdağ ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde gerçekleştirmiştir. Muzaffer Özdağ ise 1965 seçimlerinde CKMP yani MHP Afyonkarahisar Milletvekili olmuştur. Muzaffer Özdağ, 1965-1969 arasında MHP Genel Başkan yardımcılığı görevini gerçekleştirmiş ve 1969’da aktif siyasetten çekilmiştir.

Ümit Özdağ, lise yıllarında Ankara’da Çankaya Ülkü Ocakları’nda ve Ankara Koleji’nde ülkücü hareket içinde siyasi mücadeleye başlamıştır. Bu mücadele sürecinde ülkücü faaliyetlerden dolayı, Ankara Koleji’nden 1977/78 öğrenim yılının son günü dersler tamamlandıktan sonra, dönemin Ankara Valisi'nin talimatı ile atılmıştır. Bundan dolayı, Ümit Özdağ lise diplomasını Ankara’da Aktepe Lisesi’nden almıştır.

Ümit Özdağ, yüksek öğrenimini 1980-1986 yılları arasında Münih kentinde Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde gerçekleştirmiştir. Münih Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde okumuştur. Ümit Özdağ yüksek lisans çalışmasını “Türkiye’de Planlı Kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı” üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ, 1986 yılında Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. 1990 senesinde “Atatürk ve İnönü Döneminde Ordu-Siyaset İlişkileri” konulu çalışması ile siyaset bilimi doktoru olmuştur.

Dr. Özdağ, 1993 yılında “Menderes Döneminde Ordu-Siyaset ilişkileri ve 27 Mayıs Askeri Hareketi” konulu tezi ile siyasal teori doçenti unvanını almıştır.

Doç. Dr. Ümit Özdağ, 1994 yılında 2004 yılına kadar çıkacak olan “Avrasya Dosyası” adlı üç aylık uluslararası ilişkiler ve stratejik araştırmalar dergisini çıkarmaya başlamış ve editörlüğünü yapmıştır.

1980’lerin sonundan itibaren terörizm ve etnik sorunlar konularında araştırmalar yapan Özdağ, 1995 senesinde Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu illerimizden göç alan illerde sosyo-politik içerikli saha araştırmaları yapmıştır. 1997 senesinde Bitlis’in Mutki ilçesinde saha araştırması yapmıştır. 1996 senesinde Kuzey Irak’ta Erbil ve Süleymaniye’de ekonomik merkezli araştırmalar gerçekleştirmiştir.

Ümit Özdağ, 1997-1998 senelerinde ABD’de Baltimore’da Towson Üniversitesi’nde küreselleşme, Avrasya’da etnik sorunlar konularında araştırmalar yapmış ve aynı konularda ders vermiştir.

1992-1994 yılları arasında Ülkü Ocakları’nda Alparslan Türkeş’in talimatı ile özel eğitim grubuna ders vermiştir.

Ümit Özdağ, 1999 senesinde dünyanın en büyük stratejik araştırma merkezlerinden birisi olan Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuştur.

2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur. Ümit Özdağ, ASAM’ın 2004 senesine kadar başkanlığını ve yönetim kurulu başkanlığını yürütmüştür.

Ümit Özdağ, 1999 senesinde üç aylık dergi olan “Jeoekonomi” adlı dergiyi kurmuş ve yayınlamıştır. 2000 yılında “Stratejik Analiz” adlı aylık strateji dergisinin yayına geçirmiştir. 2001 senesi başında “Ermeni Araştırmaları” ve “Armenian Studies” adlı dört aylık dergiyi yayına başlatmıştır. 2002 senesinde Londra’da “The Review of International Affairs” adlı üç aylık dergiyi ve “Ankara Papers” adlı kitap dizisini Frank Cass yayınevi ile birlikte yayınlamaya başlamıştır.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, 2002 senesinde sadece TBMM üyeleri için “Jeopolitik Gündem” adlı bir çalışmanın yayına başlamıştır. Özdağ, Başbakanlık-TİKA için ise “Avrasya Analiz” adlı dergiyi düzenlemiş ve yayınlamıştır.

Ümit Özdağ, 2003 senesinde Diyanet İşleri Başkanlığı için dini ilişki ve sorunları stratejik açıdan inceleyen “Diyanet Araştırmaları Merkezi” (DİYAM) adlı stratejik araştırma merkezini kurmuş ve altı ay başkanlığını yapmıştır.

Ümit Özdağ, Harp Okulu, Polis Akademisi, Polis İstihbarat Dairesi, Milli Güvenlik Akademisi, Milli Güvenlik Akademisi Kamu Diplomasisi Kursları, Adalet Yüksek Okulu ve İçişleri Bakanlığında dersler ve konferanslar vermiştir.

Prof. Dr. Özdağ, Vaşington, Moskova, Tokyo, Yeni Delhi, Kahire, İskenderiye, Brüksel, Tahran, Bişkek, Alma Ata, Londra, Münih ve Tel Aviv’de değişik üniversite ve araştırma merkezlerinde konferanslar vermiştir.Bunun yanı sıra bir çok ülkede kongrelere katılmış, tebliğ sunmuştur.

Prof Dr. Ümit Özdağ 2005 yılından bu yana “21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü” Başkanlığını yürütmektedir.

Prof.Dr. Ümit Özdağ “21. Yüzyıl” adlı üç aylık düşünce dergisinin yayın kurulu başkanlığını yapmaktadır. Prof. Dr. Ümit Özdağ, ayrıca 3 aylık hakemli dergiler olan 21. Yüzyılda Sosyal Bilimler ile Milli Güvenlik ve Askeri Bilimler dergilerinin eş editörlüğünü yapmaktadır.

Güvenlik bilimleri, istihbarat bilimi düşük yoğunluklu çatışma, etnik sorunlar, Avrupa Birliği, Avrasya ve Ortadoğu konularında çalışan Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın yayınlanmış yirmi üç kitabı, 11 editörlük yaptığı kitap, dört tercüme kitabı, Avrasya Dosyası, Stratejik Analiz, Türk Yurdu, 21 Yüzyıl gibi dergi ve gazetelerde yayınlanmış 300’ün üzerinde makalesi mevcuttur.

İngilizce ve Almanca bilen Ümit Özdağ'ın Alp adında üç yaşında bir oğlu vardır.