Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüştü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Topbaş ve Ban Ki-mun görüşmesi, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde gerçekleşti.

Görüşmenin ana gündemini, küresel terör tehdidi ve Suriyeli göçmenler konusu oluşturdu. Görüşmede Kadir Topbaş'ın dünya başkanlığı görevini sürdürdüğü Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) Teşkilatı ile BM'nin ortak çalışmaları ele alındı.

"TERÖRÜN HEDEFİ İNSANLIK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Topbaş, terörün insanlığı hedef aldığını, Paris, Ankara, İstanbul ve ardından Brüksel'de yaşanan saldırıların, insanlığın tehdit altında olduğunu gösterdiğini belirtti.

Türkiye'nin her platformda, adı, hedefi, amacı her ne olursa olsun terörün her türüne karşı olduğunu en güçlü şekilde dile getirdiğini vurgulayan Topbaş, şunları kaydetti:

"Türkiye bir yandan da Suriye'den gelen milyonlara kucak açarak esasında insanlığın ölmediğini dünyaya ispat ediyor. BM kalkınma hedefleri başta olmak üzere tüm küresel sorunlarda yerel yönetimlerin çözüm ortağı olması hususunda fikir birliği içinde olduğumuz BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Görüşmede BM'nin küresel terör tehdidine karşı üzerinde çalıştığı yeni güvenlik stratejileri üzerinde duruldu. Mayısta İstanbul'da yapılacak BM İnsani Zirvesi ile ilgili hazırlıkları gözden geçirme fırsatı bulduk. Suriyeli göçmenlerin şehirler üzerindeki etkisine ilişkin yerel yönetimlerin talep ve önerilerini konuştuk. Ayrıca 2016 sonbaharında Ekvador'da gerçekleştirilecek Habitat Zirvesi'nin hazırlıklarını ele aldık."

AA