Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Antalya'daki DAEŞ davasında tutuklu yargılanan Rus vatandaşı 34 yaşındaki Kamaludin Babaev, ilk duruşmada adli kontrolle tahliye edildi.

Antalya'da DAEŞ'le bağlantılı oldukları iddiasıyla geçen 11 Ocak'ta Kamaludin Babaev, Aydar Süleymanov ile Ruslan Khaybullov gözaltına alındı. Şüpheliler poliste sorgudayken ertesi gün İstanbul Sultanahmet'teki patlama meydana geldi. Rus haber sitelerinde bu patlamayla Antalya'daki gözaltına alınan kişiler arasında irtibat olabileceğine ilişkin iddialar yayınlandı. 13 Ocak'ta adliyeye sevk edilen 3 şüpheliden Aydar Süleymanov tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, Ruslan Khaybullov'un sınırdışı edilmesine karar verildi. Mühendis olduğunu söyleyen Kamaludin Babaev ise tutuklandı.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu Kamaludin Babaev ile avukatı Nurali Çitil hazır bulundu. Kamaludin Babaev savunmasında, DAEŞ ile bağlantısı olduğuna dair iddiaları reddetti, tahliyesini istedi. Dağıstan kökenli Rus vatandaşı olduğunu ve DAEŞ'le hiçbir bağlantısı olmadığını aktaran Babaev, "Rusya'da direnişçilere ve direnişçilerin ailelerine yardım ettiğim için takip altına alındım. 2013 yılında Antalya'ya geldim. 6 ay sonra ailemi getirdim. Cep telefonumda bulunan silahlı görüntüler ve kamuflajlı fotoğraflar Dağıstan'da avcılıkla ilgili görüntülerdir. Telefondaki marşlar da Çeçen savaşıyla ilgilidir. Usame bin Ladin'e ait görüntü ise nasıl kaydedildi hatırlamıyorum. Rusya'dan kaçan her Müslüman DAEŞ üyesi diye lanse ediliyor. Bununla Rusya'ya iade edilmemiz amaçlanıyor" diye konuştu.

Mahkeme, Kamaludin Babaev'in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verip duruşmayı erteledi.

DHA