Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Esra BOĞAZLIYAN/GAZETE HABERTÜRK

Geçen haftalarda, lodoslu günlerde sarı dolmuş şoförlerinin yaptığı bir kurnazlığı gündeme taşımıştım hatırlarsanız... Bostancı-Taksim hattında çalışan dolmuşların, lodosu fırsata çevirip yolcuları çıldırttığını yazmıştım.

Şiddetli rüzgâr nedeniyle deniz ulaşımı durunca, dolmuş şoförleri kendi duraklarına gitmek yerine soluğu iskelede alıyor, deniz yoluyla karşı yakaya geçemeyen yolcuları topluyor, üstelik de 7 TL yerine 15 TL’ye yolcu taşıyordu.

Bu uyanıklıktan yakınan yolcular da dolmuşların denetlenmesini istiyordu. Anlaşılan o ki, beklenen o denetim bir türlü gerçekleştirilmedi.

Zira dün, lodoslu havayla birlikte benzer şikâyetler arttı. Hatta dün sabah Şikâyet Hattı’na Bostancı’dan mesaj yağdı desem yeridir. Bakın bir okuyucumuz, sabah karşılaştığı durumu nasıl anlatmış: “Bostancı- Taksim arasında çalışan sarı dolmuşlar, İDO’nun çalışmadığı günlerde İDO iskelesinden Bakırköy’e dolmuş kaldırıyorlar. Bakırköy yolcusu olmadığım için daha önce fark etmemiştim ama meğer bu dolmuşlar Bakırköy’ün yanı sıra Taksim’e de dolmuş kaldırıyorlarmış. Hem de normal tarifenin 2 katına. Perşembe sabahı lodos yüzünden İDO’nun çalışmadığını öğrenince sarı dolmuşların durağına gittim ve sıraya girdim. Ben ilk sıralarda olduğum için yaklaşık 15 dakikalık bir beklemenin ardından taksim dolmuşuna binebildim. Ancak benden 10-12 sıra gerimde bulunan arkadaşım benden tam 1 saat sonra binebilmiş sarı dolmuşa. Dolmuşların neden gelmediğini sorduğumuzda ise duraktaki görevli İDO iskeleden 2 katı fiyat ile dolmuş kalktığını bizzat söyledi. Üstüne bir de suçu yolculara atarak “Onlar binmese o dolmuşlar buraya gelmek zorunda” dedi. Fırsaçılık almış başını yürümüş. Peki ama buna ‘dur’ diyecek biri, birileri yok mu?”

 

 14 Ocak’ta da dolmuş şoförlerinin yaptığı kurnazlığı manşete taşımıştım.