Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

İSTANBUL Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, canlı bomba saldırısının yaşandığı İstiklal Caddesi'nde yürüyüp, patlamanın yaşandığı yere karanfil bıraktı. Vasip Şahin ve Kadir Topbaş, esnafa geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, saat 11.00'de Beyoğlu Belediye Başkanlığı'nı ziyaret etti. Ziyaret sonrası Vasip Şahin, Kadir Topbaş ve Ahmet Misbah Demircan, Tünel Meydanı'ndan esnafla selamlaşarak canlı bomba saldırısının olduğu yere yürüdüler.

KADİR TOPBAŞ: TERÖRÜ TABİ Kİ LANETLİYORUZ

Bir kafetaryanın önünde oturan Vasip Şahin ve Kadir Topbaş, çevredekilerle selamlaştı. Bu sırada habercilere açıklama yapan Kadir Topbaş, "Esnaftan aldığımız bilgiye göre hayat normale dönmüş. İlk iki gün biraz tedirginlik yaşandı. Ama vatandaşlarımız teröre pabuç bırakmama adına normal yaşamlarını devam ettiriyor. Bu duruşu sergiliyorlar. Hayat devam ediyor. Terörü tabi ki lanetliyoruz. Terör çirkin yüzünü her tarafta gösteriyor. Sadece Türkiye ve İstanbul'da değil, Brüksel'de de gördük. Ölenlerin acılarını paylaşıyoruz. İnsanların huzur içinde yaşamlarını sağlamak, yerel yönetimler olarak bizim öncelikli görevimiz. Yurttaşlarımız da yardımcı olursa, inanıyorum ki emellerine erişemezler. Dünyanın neresinde olursa olsun, yönetimler merkezi olsun, yerel olsun panik atmosferini oluşturmadan bu konuda ortak çalışma yapılırsa, terör dediğimiz dünyaya bulaşan bela karşılık bulmaz" dedi.

İSTANBUL VALİSİ VASİP ŞAHİN: İSTENEN ŞEY, TOPLUMLARIN PANİĞE KAPILMASI

İstanbul Valisi Vasip Şahin, ise İstanbul'un dünyanın diğer metropolleri kadar güvenli olduğunu belirterek "Dünyanın hiçbir noktası terör tehdidinden yüzde yüz uzak değil. Terör konusunda bizlere düşen dikkatli olmamız. Sükunetle hareket edeceğiz. Paniğe kapılmayacağız. İstenen şey toplumların paniğe kapılması. Bütün devletler buna karşı durmalılar. Tüm devletler, tüm uluslar karşı durmalılar. Dünyada bu bilincin hızla arttığını memnuniyetle müşahede ediyoruz. Ama henüz daha yeterli seviyede değil. Biz vatandaşlar olarak, esnaf olarak, yöneticiler olarak hayatı durdurmayacağız, hayatı devam ettireceğiz. Hem güvenlik anlamında, hem diğer anlamda bütün tedbirlerimizi üst seviyeye çıkardık. En yüksek seviyede tedbir alıyoruz. Ama bu olaylar oluyor mu? Oluyor. Bizim burada dikkatle takip etmemiz gereken, mevcut tedbirlerimizi yeniden gözden geçirmek. Bu oluyor diye de hayatımızı hiçbir şekilde normalin dışına çıkarmayacağız. Hep beraber bu mücadeleyi vereceğiz" dedi.

PATLAMA YERİNE KARANFİL BIRAKTILAR

Vasip Şahin ve Kadir Topbaş olay yerine karanfil bıraktı. Daha sonra, yürüyerek Taksim Meydanı'na geldi.

ÇİÇEKÇİYLE SOHBET ETTİLER

Taksim Meydanı'nda bir çiçekçi yaklaşarak Kadir Topbaş ile selamlaştı. Kadir Topbaş'ın halini hatırını sorması üzerine, ‘Allah bin kere sizden razı olsun' diye konuştu. Daha sonra küçük bir sorunları olduğunu, çiçek tezgahlarında taç satamadıklarını söyledi. Taçları inceleyen Kadir Topbaş, kadın habercilere taç hediye etti. Taçların tezgahta satışında bir sorun olmayacağı, ancak seyyar olarak satışa izin verilmeyeceği söylendi. Kadir Topbaş'ın ‘Siftah yaptınız mı? sorusuna çiçekçi, ‘ Allah bereket versin' diye yanıt verdi. Kadir Topbaş, çiçekçiye 50 TL verdi.

KIRMIZI IŞIKTA BEKLEDİLER

İnönü Caddesi'nden Dolmabahçe'ye yürüyen Vasip Şahin ve Kadir Topbaş, Dolmabaçe Caddesi'ni geçmek için ışıkta yeşil yanmasını bekledi. Daha sonra Cuma Namazı'nı kılmak üzere Dolmabahçe Camii'ne gittiler.

DHA