Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, ülkelerin terörle ortak bir mücadele yürütmek zorunda olduklarını belirterek, "Brüksel'in güvenliği Ankara'nın güvenliğinden, Paris'in güvenliği İstanbul'un güvenliğinden ayrı düşünülemez" dedi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Orta Camii'nin açılış programına katılmak üzere karayoluyla Tekirdağ geldi. Akdoğan'ı Tekirdağ Vali Vekili Ahmet Büyükçelik, Tekirdağ AK Parti milletvekilleri Mustafa Yel, Metin Akgün, Ayşe Doğan, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Sarıkurt karşıladı. Valilik makamına geçen Akdoğan, burada gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Terörle mücadelede Türkiye'nin Avrupa ülkeleri tarafından yalnız bırakıldığını söyleyen Akdoğan, "Bütün bu mücadele sonuna kadar devam edecek. Terör örgütünün adının ne olduğu önemli değil. İster PKK olsun, ister DAEŞ olsun, ister DHKP-C olsun, ister paralel yapısı olsun. Bütün bu şer cephesi Türkiye düşmanları, Türkiye'nin aleyhine olacak şekilde bir ittifak kurmuş durumdalar ve bizde bunların hiç birini ayırt etmeden hepsiyle topyekün bir mücadele içerisindeyiz. Bu mücadele sonuna kadar kararlılıkla devam edecek. Bu noktada terör insanlığın ortak belası olduğu için ortak bir dayanışma mücadele gerekiyor. Bugüne kadar Türkiye Avrupa ülkelerinin çifte standart uygulamasından dolayı hep yalnız bırakıldı" dedi.

TERÖRLE ORTAK MÜCADELE

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Brüksel'de yaşanan terör saldırısının ardından ortak mücadeleye ne kadar ihtiyaç olduğunun yeniden ortaya çıktığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Özellikle son dönemde yaşanan olaylar ne kadar ortak hareket etmenin gerektiğini ortaya koydu. Brüksel'in güvenliği Ankara'nın güvenliğinden, Paris'in güvenliği İstanbul'un güvenliğinden ayrı düşünülemez. Bu noktada tam bir samimiyet gerekiyor, Brüksel'de Paris'te DEAŞ'ın çadır kurmasına propaganda yapmasına yardım toplamasına izin vermezlerse aynı şekilde terör örgütü olarak ilan ettikleri PKK'nın da Avrupa ülkelerinde benzer faaliyetlerde bulunmalarına izin vermemelidirler. Türkiye bundan sonra terörle mücadelede yalnız bırakılmamalıdır. Terör Örgütünün bütün stratejileri bugüne kadar boşa çıkarılmıştır. Halk devletinin yanındadır. Biz de bütün bölgeyi inşallah devlet millet kaynaşması ile ayağa kaldıracağız."

ONARILAN CAMİNİN AÇILIŞINI YAPTI

Tekirdağ Valiliği ziyaretinin ardından Akdoğan ve beraberindekiler, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyonu tamamlanan Orta Cami'nin açılış programına katıldı. Burada konuşan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, terörün dini, milleti ve ırkı olmadığını söyledi. Ankara ve Brüksel'deki terör saldırılarını hatırlatan Akdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Onlar bu millet ve bayrak için kurşunun önüne atladılar. Canlarını siper ettiler bu vatan için. Bize düşen onların emanetlerine sahip çıkmaktır. Kurtuluş savaşımızda onlar nasıl istiklalimizin için geçmişten bugüne kadar 10 binlerce vatan evladı şehit oldu, bugünde istikbalimiz ve birlik beraberliğimiz için vatan evlatları şehit oluyorlar. Bakın terörün adı ne olursa olsun Ankara'da otobüs durağında otobüs bekleyen masum sivil insanları katletmek bu nasıl bir canavarlıktır? Çocuklar sınavdan çıkmış evlerine gidecekler yarına dönük bir sürü planları var. Siz bu insanları masumları katlediyorsunuz. Bu insanlığa savaş açmaktır. Brüksel havalimanında küçücük çocuklar ölüyor. Kim olduğunu bilmiyorsun. Öldürdüğün insan Müslüman'ı var, Hıristiyan'ı var, Yahudi'si var, yaşlısı, genci var. Bu nasıl bir cinayettir. Bu yüzden terörün dini, milleti ırkı yoktur. Ne hedef aldığı insanlar da böyle bir ayrım gözetir, ne eylemi gerçekleştirenin ideolojisi vardır. Bunlar insanlığa savaş açmıştır. İnsanlığın ortak belasıdır. Dinimize göre bir masum insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir."

"TÜRKİYE YALNIZ KALIYOR"

Türkiye'nin terör konusunda yalnız bırakıldığını yineleyen Başbakan Yardımcısı Akdoğan, mücadeleye devam edeceklerini kaydederek, "Gidin şimdi Brüksel de, Paris'te DEAŞ çadır kuramaz, propaganda yapamaz, yaptırmazlar. Ama PKK'ya yaptırıyorlar. Peki bu terör örgütü değil mi? Burada masumları katletmiyor mu? 10 binlerce insanı katletmedi mi? Niye göz yumuyorsunuz. Bu samimiyetsizlikle nasıl mücadele edeceğiz? Nasıl bir ortam mücadele olacak. Bütün bunlara karşı ortak bir anlayışla mücadele etmemiz gerekiyor. Biz yalnız bırakıldık. Hem göçmen meselesinde insanı kriz var. Yüz binlerce insan öldü. Milyonlarca insan göç etti, 4 yıldır 3 milyon insana kucağımızı açtık. Hiç yardım eden odlumu? Nasıl aynı terör konusunda yalnız bırakıldıysak, bu insanı kriz mücadelesinde de hep yalnız bırakıldık. Ama bu millet büyük bir millet. Ama bu devlet büyük bir devlet. Tek başına kalsa da mücadele ediyor. Tek başına da olsa mağdurlara masumlara kucak açıyor. Bu yolda devam edeceğiz" diye konuştu.

Konuşmasının ardından Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen Orta Camii'nin açılışını yapan Akdoğan, burada cuma namazını kıldıktan sonra Tekirdağ'dan ayrılarak İstanbul'a geçti.

DHA