Günlük gelişmeleri takip edebilmek için habertürk uygulamasını indirin

GAZETE HABETÜRK

Yunanistan’ın, Makedonya sınırındaki İdomeni kasabasında bulunan mülteci merkezindeki bekleyiş sürüyor. Kamptakilerin alternatif kamplara yerleşmesi de devam ediyor.

Hatta İdomeni-Selanik yolu üzerinde bulunan benzin istasyonu ve açık alanlara kendi çadır kamplarını kurmaya başladılar. Makedonya, kötü hava koşullarıyla boğuşan mültecilere kapıyı açmamakta kararlı.

‘SIFIR’ MÜLTECİ GEÇTİ

Mültecilerin Yunanistan tarafında sıkıntıları devam ederken, kaçak yollarla bu ülkeye geçen sığınmacı sayısıyla ilgili de bir açıklama geldi. Yunanistan, son 24 saatte Türkiye’den Yunan adalarına hiç mülteci gelmediğini açıkladı.

Mülteci krizine yanıt için kurulan koordinasyon biriminin yaptığı açıklamada, trafiğin durmasına Ege Denizi’ndeki kötü hava koşullarının da etkisi olabileceği belirtildi.

Anlaşmanın ilk gününde Yunanistan’a bin 662 kişi gitti. Salı günü 600’e düşen sayı, çarşamba günü 260’a indi. 2015’te Avrupa’ya 1 milyondan fazla mülteci girdi.

Bu mültecilerin 850 bini, Ege’yi botlarla geçerek Türkiye üzerinden Yunanistan’a gitti. Ege rotası, 300’den fazla can aldı. Yunanistan’da 47 bin 500 kayıtlı mülteci var.